نقش تقریبی «حاج قاسم» از دیدگاه علمای اهل سنت غرب کشور
1398/11/24
نقش تقریبی «حاج قاسم» از دیدگاه علمای اهل سنت غرب کشور
علمای اهل سنت غرب کشور معتقد هستند، همانگونه که گفتمان انقلاب اسلامی جغرافیای فکری جوامع اسلامی را متحول نمود، گفتمان سردار سلیمانی در جهان معاصر می‌تواند موجب زنده نگه‌داشتن روحیه مقاومت و دفاع از مظلومان در جهان شود.
نقش تقریبی «حاج قاسم» از دیدگاه علمای اهل سنت غرب کشور

خبرگزاری فارس استان کردستان/ 13 دی ماه 98 روزی تلخ نه تنها برای مردم ایران بلکه برای مردمان عراق، سوریه، لبنان و ... بود روزی که «حاج قاسم» دل‌ها به دست امریکای جنایتکار ترور شد.

مردی که تقوا و توکل، دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی، در سنگر و حصین، سادگی و اخلاص، رضا و حِلم، کریم و مظلوم، حُجب و غیرت، شهامت و آزادگی، قاطعیت و متانت، مناعت طبع و عزت نفس، تواضع و فروتنی، دلدادگی و تدبیر، دردمندی و نوازش، صداقت در قول و عمل و از همه مهم‌تر پیروی از دستورات دین، پایبندی به آرمان و تبعیت راستین از ولی امر مسلمین از ویژگی‌های بارزش بود، جهادگری که هیچ مانعی نمی‌توانست او را از انجام تکلیف و وظیفه باز دارد.

«حاج قاسم» مردی از جنس ایثار و فداکاری بود، او که عظمت شهامت و عشق به شهادت را از جبهه‌های هشت سال جنگ تحمیلی درک کرده بود و سال‌های سال به یاد همرزمانش در عرصه پیکار در دفاع از حریم اهل بیت آنقدر به دنبال خود کشید تا به یارانش پیوست.

شهید سلیمانی، سرداری که بی‌پروا در مقابل دشمن سخن گفت و از هیچ مقام و ادواتی واهمه نداشت و آنچه در سخن و عملش متبلور بود بار مسوولیت انسان است که در حد توان در ادای این امانت همت گماشت و با خطر کردن‌های خطیر، در مواجهه دشمنان به بنده‌ ممتاز در پیشگاه حق و اسطوره در زمان مبدل شد.

در نقش بی‌بدیل سردار سلیمانی در تامین امنیت کشور همین بس که این فرمانده بـا داعش جنگید و اگـر بیرون خاک ایران مقابل آنان ایستادگی نمی‌کرد امروز باید در داخل کشور بـا داعشیان می‌جنگیدیم و جلـوی اینهـا را می‌گرفتیم.

شهید سلیمانی در عرصه دفاع از انسانیت و ارزش‌های دینی مذهب خاصی نمی‌شناخت، دفاع از مظلوم و مقابله با داعش که نه تنها اسلام و مسلمانان را از زیر تیغ می‌گذراند به تهدیدی شدید برای جهان تبدیل شده بود، حاج‌ قاسم را به چهره‌ای شناخته شده در تقویت جبهه تقریب و مبارزه با جریان‌های تکفیری در عرصه جهانی مبدل کرد.

درخواست خروج امریکا امریکا مصداق الگوگیری از شهید سلیمانی است 

ماموستا لقمان وزیر از علمای اهل سنت کردستان می‌گوید: بینش سیاسی مهم‌ترین نیاز جامعه امروز است علما و روحانیون دینی به عنوان منادیان فکری جامعه باید با بینش بالای سیاسی، مطالعه تاریخ و دستیابی به شناخت کافی از دشمنان امروز و اهداف آنان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مختلف در جامعه روشنگری کند.

وی خاطرنشان کرد: امروز جهاد از دیدگاه اسلام و دشمن‌شناسی بر مبنای این دین الهی باید در جامعه تبیین شود، هر ماموستای آئینی که روح جهادی نداشته باشد و در برابر با کفر جهانی ایستادگی نکند هیچ دشمنی از او نخواهد ترسید.

وزیر گفت: روحانیون و علمای دین باید آیات جهاد در قرآن را برای جامعه تفسیر و بیان کنند و با این کار روحیه جهادی در برابر استکبار جهانی را که دشمن واقعی اسلام است تقویت بخشند.

وی تصریح کرد: چهره واقعی آمریکا باید بیش از پیش به مردم شناسانده شود، آمریکا در حالی ادعای مدافع حقوق بشر دارد که بسیاری از ملت‌ها را از زیر تیغ بران خود عبور داده است.

به گفته این روحانی اهل سنت، اعتماد به آمریکا اعتماد و حرکت در مسیر شیطان است، شرایطی که آمریکا در فلسطین، عراق، لبنان، سوریه و بسیاری از کشورها به وجود آورده را نباید فراموش کنیم.

وزیر گفت: اگر امروز مردم عراق بر بیرون رفتن آمریکا از این کشور تاکید دارند نشان از عمق بیداری اسلامی است که از انقلاب ایران نشأت گرفته است.

وی تصریح کرد: ما کردهای عراق روزهای سختی را تجربه کرده‌ایم که یادآوری آن هم رنج‌آور است، روزهایی که انفال شدیم و الان بعد از سال‌ها گورهای دسته‌جمعی پیدا می‌شود.

وزیر گفت: حاج قاسم سلیمانی را نه بعد از شهادت، بلکه ایشان را از سال‌های جنگ تحمیلی می‌شناسم مردی از جنس ایثار و گذشت و فردی بود که برای حق جنگید و در این راه به شهادت رسید.

وی خاطرنشان کرد: مردی که برای آزادی ملت‌های مسلمان عاشقانه در عرصه جهاد ایثار کرد و به شهادت رسید که اگر مسیر شهید سلیمانی حق نبود اینگونه مورد هجمه دشمنان قرار نمی‌گرفت.

این عالم اهل سنت تصریح کرد: شهید سپهبد سلیمانی نیاز به تبلیغ ندارد، چرا که خدا برایش تبلیغ کرد؛ باید آرزوی تک‌تک ما این باشد که در مسیر و راه این شهید بزرگوار قرار بگیریم که با مقابله با داعش و دیگر دشمنان اسلام، ضمن تامین امنیت و آرامش موجب حفظ عزت دین خدا شده است.

وزیر افزود: اگر امروز میلیون‌ها انسان در کشور عراق به خیابان‌ها می‌ریزند و می‌گویند آمریکا باید از خاک عراق بیرون برود این موضوع برای مسلمان و انقلابیون جهان پیام دارد اینکه نباید در برابر ظلم خاموش نشست این بیانگر الگوگیری از منش شهید سلیمانی است.

وی افزود: دشمنان اتحاد بین شیعه و سنی را بر نمی‌تابند و به شدت از وحدت بین شیعه و سنی می‌ترسند و تلاش می‌کنند تا محورهای وحدت ما را از بین ببرند که «حاج قاسم» یکی از محورهای اصلی وحدت بود که او را به شهادت رساندند.

شهید سلیمانی محور وحدت بود

ماموستا ملاقادر قادری امام جمعه پاوه هم معتقد است، دوران کنونی، دوره فتنه‌های عدیده علیه اسلام و انقلاب است، راه مقابله با هر فتنه‌ای، بصیرت و درمان هر هجمه‌ای، بیداری است.

وی تصریح کرد: انسان‌های جهادی و مؤمن ۲ دسته‌اند که یک دسته دوست دارند زودتر به درجه شهادت برسند و دسته دیگر می‌مانند و مسیر راه دسته اول را پیگیری می‌کنند و ادامه می‌دهند.

ماموستا قادری افزود: حضرت علی(ع) در زمانی که به دست مشرکان به شهادت رسیدند فرمودند به فیض رسیدم، قسم به صاحب کعبه؛ باورم این است که شهید حاج قاسم هم این لفظ را تکرار کرده است.

وی با بیان اینکه «حاج قاسم» از کسانی بود که جان خود را برای اسلام و انقلاب داد، گفت: دشمن از اینکه حاج قاسم ضدصهیونیسم و داعش و معمار سیاسی در خاورمیانه بود هراس داشت و او را به شهادت رساند.

وی با اشاره به ابراز ناراحتی مردم افغانستان، فلسطین، لبنان، یمن و سایر کشورها از شیعه و سنی در سوگ شهادت این سردار رشید اسلام بیان داشت: اینها نشانه اثرگذاری و محوربودن این شهید بزرگوار است که به راستی بانی اتحاد در جبهه اسلام بود.

شهادت شهید سلیمانی خط مقاوت را حفظ می‌کند

ماموستا محمدامین راستی امام جمعه موقت سنندج نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس  اظهار داشت: حرکت استکبار جهانی، آمریکای جنایتکار نسبت به شهادت سردار مجاهد و خستگی‌ناپذیر، حاج قاسم سلیمانی هیچوقت نمی‌تواند باعث آن شود که مسلمانان خط مقاومت و خط پاسداری از قرآن و حریم اسلام و انقلاب را فراموش کنند.

وی افزود: امروز خون حاج قاسم سلیمانی درخت تنومند انقلاب را آبیاری کرد تا ریشه‌های این انقلاب محکم‌تر و بارورتر شود.

این عالم برجسته اهل سنت گفت: وعده خداوند حق است و انشاءالله اسلام بر استکبار پیروز می‌شود و احکام الهی اجرا و پرچم اسلام در دنیا به استهزا درخواهد آمد.

وی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های بارز این شهید بزرگوار، تلاش برای وحدت مسلمانان علیه تکفیر و دشمنان دین اسلام و انقلاب بود و لذا استکبار و صهیونیسم این رویکرد را برنمی‌تابیدند چرا که موجب شده بود مردم کشورهایی نظیر عراق، سوریه، یمن و ... در قبال جبهه کفر مقاومت و ایستادگی کند.

 سردار سلیمانی ناجی ملت‌های مختلف بود

ماموستا مالکی مسول مرکز بزرگ اسلامی شهرستان دیواندره هم اظهار کرد:  سردار سلیمانی زمینه اتحاد را فراهم کرد و نقش کلیدی در جبهه تقریب و مقابله با دشمنان اسلام در عصر حاضر را ایفا کرد.

وی گفت: «حاج قاسم» در حقیقت الگوی کاملی برای تقویت پایه‌های وحدت در جهان اسلام بود و این مهم در مراسم تشییع میلیونی ایشان کاملا نمایان شد.

شهید سلیمانی ناجی ملت‌های مسلمان بود

امام جمعه کامیاران هم اظهار کرد: نقش تعیین‌کننده سردار سلیمانی در عرصه دفاع از اسلام و انقلاب و ارزش‌های انسانی بر کسی پوشیده نیست.

ماموستا توفیق قربانی گفت: شهید سپهبد سلیمانی ناجی ملت‌ کشورهای بود که داعش، ابزار استکبار و صهیونیسم به نام اسلام برای تیشه به ریشه اسلام ایجاد کرده بودند.

وی افزود: در مراسمات تشییع پیکر شهید سردار سلیمانی رستاخیزی در کشور برپا شد که نشان از مردمی‌بودن، نمونه خدمت‌بودن و در خدمت اسلام‌بودن این شخصیت داشت و همین موجب شد همه مردم با عشق و علاقه قلبی به سردار در این مراسمات حضور یافتند.

ماموستا قربانی اضافه کرد: راهی که شهید سلیمانی انتخاب کرد راه خدا و تلاش برای دفاع از ارزش‌های دین و مستضعفین بود و خداوند بر قلب‌های مردم الهام کرد که با شرکت در مراسم تشییع این بزرگ‌مرد، ایشان را در تاریخ ماندگارتر سازند.

شهید سلیمانی تربیت‌شده مکتب امام و رهبری بود

 

امام جمعه موقت بوکان با بیان اینکه شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی باعث وحدت جهان اسلام علیه استکبار می‌شود، گفت: این شهید والامقام، منادی وحدت میان تمام مذاهب و قومیت‌های منطقه از شیعه و سنی گرفته تا ایزدی و آشوری بود و همواره بر اتحاد مقابل دشمنان اسلام تاکید داشت.

ماموستا ملاعباس احمدی گفت: آمریکا با به شهادت‌رساندن حاج قاسم سلیمانی خواست تا انتقام شکست‌های خود را از ملت ایران و تمامی آزادی‌خواهان جهان بگیرد ولی غافل از آن بود که با این اقدام‌ جنایتکارانه راه به جایی نمی‌برد زیرا کشور ما حاج سلیمانی‌های فراوانی تربیت کرده‌است.

وی با اشاره به اینکه شهید سلیمانی تربیت‌شده مکتب امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری بود که تا لحظه شهادت تنها در راه اسلام جنگید، اظهار داشت: این سردار رشید اسلام خدمات فراوانی به جامعه اسلامی در دنیا داشت که بی‌تردید در تاریخ از آن یاد خواهد شد.

وی اظهار داشت: شهادت چنین مردی را می‌توان ضایعه‌ای اسفناک، نه تنها برای ملت ایران بلکه برای تمام جهان اسلام دانست اما شهادت این شخصیت بزرگوار می‌تواند نقطه عطفی برای پایان حضور استکبار در منطقه باشد.

ماموستا احمدی بیان کرد: با توجه به این که جنایت آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی اقدامی تروریستی و ضد بشری است، جمهوری اسلامی این اقدام خلاف قوانین بشری را در سازمان‌ ملل متحد، شورای امنیت و دادگاه بین‌المللی از راه حقوقی و دیپلماسی پیگیری کند.

شهید سلیمانی امر خدا در دفاع از مظلوم را عملی کرد

محمدعلی فروتنی امام جمعه شهر موچش هم اظهار کرد: جهان منهای ایران مساوی جهان منهای اسلام است، اگر ایران را از جهان حذف کنیم چیزی به نام اسلام در جهان باقی نمی ماند.

وی عنوان کرد: وقتی از اقبال لاهوری سوال کردند، چرا پیرو صاحب نظران و بزرگان خاورمیانه هستی  گفت؛ وقتی آدم ابوالبشر که مهد تمدن بود از سوی خدا مورد بخشش و عفو قرار گرفت به زمین فرستاده شد نقطه فرود آمدنش منطقه خاورمیانه بود به همین دلیل خاورمیانه مهد تمدن است.

وی گفت: سردار شهید سلیمانی جز کسانی بود که ایمان دارند و عمل شایسته انجام می‌دهند که خداوند محبت بزرگی را برایش مقتدر می‌سازد چرا که جواب دادن مظلوم و کمک به مظلوم در دین اسلام واجب و فرض است؛ اما در سایر قوانین جزء انسانیت است.

وی تصریح کرد: سردار سلیمانی یاری‌دهنده مظلوم به ویژه مردم کرد بود و دین اسلام دینی است که بسته به شرایط زمانی و مکانی با عالم ارتقا پیدا می‌کند.

وی اذعان کرد: براساس آیات قرآن فتح نصیب مسلمانان می‌شود اگر سردار سلیمانی نبود جهان اسلام زیان بسیاری می دید این مجاهد فی سبیل‌الله با ایثار و از جان گذشتگی جهان اسلام و حتی بشریت را در برابر فتنه بزرگ داعش نجات داد و پایه های تقریب مذاهب را مستحکم‌تر کرد.

وی اذعان کرد: براساس آنچه در اسلام به آن اشاره شده افراط و تفریط بزرگترین آسیب را به هر ملتی می زند چرا که موجب جهل در جامعه می شود و سردار سلیمانی در مقابل این افراط و تفریط ایستاد.

تشییع شهید سردار سلیمانی نمود کامل تقریب ادیان بود

ماموستا شریف ساعدی از علمای اهل سنت مریوان هم عنوان کرد: نقش بی‌بدیل سردار سلیمانی در دفاع از ارزش‌های اسلام و انسانیت را کسانی خوب درک می‌کنند که با هجمه‌های گسترده داعش و ضربات این گروه تکفیری مواجه بودند و به دست سردار سلیمانی از شر این فتنه بزرگ نجات پیدا کردند.

وی گفت: اینکه مردی خود را تا این اندازه به خطر می‌اندازد و دور از خانواده در عرصه پیکار با دشمنان اسلام و انسانیت در کشور و مناطقی که ناامن‌ترین نقاط هستند محکم می‌ایستد به معنای تلاش برای اجرای دستورات الهی است.

وی اضافه کرد: در بحث تشییع جنازه سردار تقریب تمام مذاهب تشیع و تسنن و حتی فراتر از ایده‌ها و ادیان این انسجام و حیات را دید انسجام را در دنیای اسلام به وجود آورد به گونه‌ای که قدرت پوشالی سران کفر را به شدت فرو ریخت و موجب یاس و ناامیدی آنان شد.

وی خاطرنشان کرد: جبهه‌گیری‌های که توسط سران و بزرگان ممالک اسلامی در مورد ترور سردار شهید سلیمانی انجام شد همه و همه جلوه‌ها و نمودی از تحقق تقریب مذاهب در بین ادیان اسلامی بود که همین امر نیز موجب وحشت هرچه بیشتر دشمنان اسلام شد.

و سخن آخر....

ماموستایان آئینی باید نقش محوری در تدوین فرهنگ جهاد و دشمن شناسی ایفا نمایند چرا که تبیین نادرست این دو مهم موجب آسیب بخشی از جامعه شده است.

همانگونه که گفتمان انقلاب اسلامی می‌تواند ابزاری کارآمد برای ایجاد تمدن نوین اسلامی مورد استفاده قرار گیرد و همان گونه که گفتمان انقلاب اسلامی جغرافیای فکری جوامع اسلامی را متحول نمود، گفتمان سردار سلیمانی در جهان معاصر می‌تواند موجب زنده نگهداشتن روحیه مقاومت و دفاع از مظلومان شود.

جامعه اسلامی وظیفه دارد برای استمرار راه سردار سلیمانی زمینه پرورش شخصیت‌های تاثیرگذار چون ایشان را فراهم سازد.

تشییع پیکر سردار شهید سلیمانی توسط آحاد جامعه و پیروان مذاهب و حتی ادیان مختلف نمادی است بر نقش محوری این مجاهد نستوه در ایجاد همدلی و وحدت در میان امت اسلامی و مستضعفان جهان بنابرین باید این نقش قدر شناخته شود.

انتهای پیام/