خون شهید سلیمانی اتحاد ملی را مستحکم‌تر کرد
1398/10/22
امام جمعه مریوان
خون شهید سلیمانی اتحاد ملی را مستحکم‌تر کرد
امام جمعه مریوان گفت: خون پاک شهید سلیمانی و همرزمانش اتحاد ملی را مستحکم‌تر کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شافعی نیوز، ماموستا شیرزادی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع مریوان با اشاره به حضور پرشور مردم ولایت‌مدار و غیور ایران اسلام در تشییع پیکر پاک و مطهر سرداررشید اسلام حاج قاسم سلیمانی و هم‌رزمانش، اظهار کرد:از همه مردم شریف وغیور ایران  اسلامی  و بویژه مریوان بابت این حضور دشمن شکن تقدیر می‌کنیم.
به گفته وی، شهادت سردار سلیمانی و همرزمانش وحدت و انسجام ملی را مستحکم‌تر کرد و موجب ترس دشمنان اسلام شد.
وی گفت: حمله موشکی سپاه قهرمان به پایگاه عین‌الاسد نزدیک رمادیه در پاسخ به آمریکا اقدام ارزشمند، به موقع و پیروزمندانه بود که عزتمندی و افتخارآفرینی را برای ملت به دنبال داشت.
وی با بیان اینکه این اقدام سپاه اعتباری تازه به جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی بخشید، گفت:براساس بیان بزرگان و دستورات دین اسلام این حقی ثابت برای ما است و در قرآن هم حق دفاع در برابر ظالم برای مظلوم در نظر گرفته شده است.  
امام جمعه مریوان  با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ اوکراین و جانباختن تعدادی از هموطنان در این حادثه، بیان داشت: این حادثه تلخ را به همه ملت ایران به ویژه خانواده این عزیزان تسلیت می‌گویم.
ماموستا شیرزادی در ادامه به موضوع قرض دادن و قرض گرفتن از دیدگاه دین اسلام پرداخت و گفت: خداوند در آیات قرآن ما را به قرض دادن و بدهکار نمودن خود امر می‌نماید تا در قیامت چند برابر پاداش دهد.
وی افزود:عبدالله بن مسعود از رسول خدا(ص) در مورد بزرگی قرض دادن به کسی یا مهلت دادن به بدهکار و عدم فشار آوردن به وی نقل نموده است« مردی ثروتمند در زمان بنی اسرائیل می‌زیسته است که به همه قرض می‌داد و نیز برای پس گرفتن قرض‌هایش به بدهکاران  فشار نمی‌آورد و به فرزندان و زیر دستانش نیز امر می‌نمود که به بدهکاران مهلت داده و فقط در صورتی طلب قرض نمایند که مطمئن هستند بدهکار توان پرداخت نمودن بدهی را دارد، آن مرد فوت نموده و در آن دنیا در اعمال او بجز این عمل، عمل نیک دیگری نیافتند و او را به سوی جهنم بردند.
امام جمعه مریوان ادامه داد: «خداوند مانع شد و فرمود: او به بندگان من مهلت می‌داد و من به خاطر این عمل از تمام گناهان او گذشت کردم».
وی گفت: ما نیز باید در قبال فقرایی که نمی‌توانند قرض خود را ادا کنند صبر پیشه و به آنها فشار نیاوریم.
وی با بیان اینکه رسول خدا(ص) برخی اوقات ضمانت خاص و برخی اوقات ضمانت عام نموده‌اند، گفت: ضمانت خاص بر اعمال ما بوده یعنی اگر کسی مال خود را در راه خدا بدهد ضمانت بهشت را برای آن شخص می‌نمود.
امام جمعه مریوان تصریح کرد: رسول خدا(ص) بر جنازه کسی که بدهکار از دنیا می‌رفت نماز نمی‌خواند و به این وسیله و ترفند ثروتمندان را ترغیب می‌نمود تا قرض بدهکاران فقیر قوم خود را بر عهده بگیرند زیرا برای آنان سخت بود که پیامبر بر جنازه قوم و خویششان نماز نخواند.
ماموستا شیرزادی با بیان اینکه بعد از فتح مکه و تدوین بیت‌المال، رسول خدا(ص) از بیت المال قرض بدهکارانی که با بدهی از دنیا رفته و قادر به پرداخت آن نبودند را پرداخت می‌نمود،  عنوان کرد: الان نیز این وظیفه بر عهده قضات، مدعی العموم و دادستان است تا از بیت‌المال و بعد از تحقیق و کسب اطمینان، بدهی کسانی که توانی پرداخت بدهی خود را نداشته، از بیت‌المال پرداخت نمایند تا مال کسی به فنا نرفته و مردم به دین اسلام دلخوش باشند.
وی تصریح کرد: گاهاً پیش آمده که رسول خدا(ص) شتر قرض گرفته اند و در وقت مقرر فرموده‌اند که شترهمانند آن و اگر نبود بهتر از آن را به صاحبش برگردانند در چنین مواردی بهتر است که انسان بهتر از آنچه که قرض گرفته را به صاحبش برگرداند.
امام جمعه مریوان با تاکید براینکه نباید در قرض شرط تعیین نمود که حتی اگر مشتی کاه باشد ربا حساب می‌‌شود، گفت: رسول خدا(ص) یکبار کالائی را به قرض خریده و سپس فروختند که سود خوبی از این معامله برده و پس از پرداخت طلب صاحب قرض، تمام سود آن را بین زنان بی‌سرپرست قوم عبدالمطلب تقسیم نمودند.
خطیب نماز جمعه مریوان ادامه داد: ما نیز در طلب قرض خود باید رفتار خوب داشته و به بدهکار فشار نیاورده و یا تهدیدش نکنیم.
ماموستا شیرزادی به شروط قرض دادن هم اشاره کرد و گفت:میزان آن به عدد، کیلو، پیمانه و یا متراژ معلوم باشد و اگر مورد قرض حیوان و دام باشد باید خصوصیت و سن آن معلوم باشد.
وی تصریح کرد: سوم قرض گیرنده و قرض کننده باید اهل تبرع و نیکی باشند و صغیر، دیوانه  نباشند.
انتهای پیام/