بصیرت»؛ کلیدواژه‌ «سردار»
1398/10/16
بصیرت»؛ کلیدواژه‌ «سردار»
کلیدواژه‌ای که سردارسلیمانی به آن مجهز بود و از مردم به ویژه جوانان و دانشجویان به عنوان موذن جامعه می‌خواست خود را به آن آراسته کنند چیزی نبود جز «بصیرت».

«بصیرت» نکته بسیار مهمی در زندگی هر انسان در هر برهه‌ای از زمان است تا بدانجا  که اگر برای ادامه مسیر خود از بصیرت و آگاهی کافی برخوردار نباشیم گرفتار بن‌بست و خفقان خواهیم شد.

بصیرت در بین دانشگاهیان به ویژه دانشجویان به عنوان موذن جامعه می‌تواند مسیر یک حرکت مردمان را چنان زیبا جهت دهد که دیگر خبری از بی‌عدالتی، ظلم و سازش با دشمن نباشد.

دانشجویان و جوانان هر کشور پایه و اساس آن هستند که باید آگاهی لازم را در هر زمینه‌ای داشته باشند، بصیرت دانشجویی یعنی همگام بودن با ولی فقیه و پیشروی در مسیر آرمان‌های انقلابی، بصیرت یعنی تا حسین نیامده، مسلم ولی امر است.

جوان دانشجو باید با تفکر و تدبر در مسائل و حوادثی که پیش می‌آید، سنجیده عمل کند و با برخورداری از آگاهی علمی و اعتقاد قلبی و واقعی به امر دینی قطب‌نمای جامعه باشد.

سردار شهید سلیمانی نمونه‌ کامل بصیرت بود، نمونه‌ای ارزشمند و بزرگ برای یاران رهبر و انقلاب که بر سر دفاع از ارزش‌ها و نظام مقدس اسلامی جان خود را تقدیم انقلاب و مردم و رهبر عزیزمان کرد.

کلیدواژه‌ای که سردار سلیمانی هم به آن مجهز بود و هم از مردم به ویژه جوانان و دانشجویان می‌خواست خود را به آن آراسته کنند چیزی نبود جز «بصیرت». 

دانشگاه همواره باید بیدار باشد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان در ارتباط با اهمیت این شاخص تعیین‌کننده بین حق و باطل در شرایط سخت اظهار کرد: هر گفتمانی می‌تواند با چالش و تقابل از جانب طیف مخالف مواجه باشد که طبیعتاً گفتمان انقلاب اسلامی نیز با تقابلاتی از طرف گفتمان‌های متقابل مواجه شده است.

مرتضی قائمی ادامه داد: عده‌ای با گرایشات مختلف سکولار، لیبرال و غرب‌زده می‌خواهند انقلاب اسلامی هیچگاه به اهدافش نرسد؛ اینها بعد از انقلاب اسلامی تاکنون برنامه‌ها و کارهای زیادی برای توقف گفتمان انقلاب اسلامی داشتند.

وی تصریح کرد: افرادی طی سال‌های ۷۸، ۸۸ و ۹۸ برنامه‌های مفصلی به صورت سیاست‌گذاری شده و مدون انجام دادند تا بتوانند این گفتمان را با چالش جدی مواجه کرده و آن را از کار بیاندازند به طوری که وعده‌های زیادی به طرفداران و حامیان خود دادند که این کار را خواهند کرد و غربی‌ها و مزدوران داخلی نیز به نتیجه کار آنها امیدوار بودند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان با بیان اینکه در سال ۸۸ برنامه بسیار وسیعی انجام شد تا آسیب جدی به منافع ملی وارد شود افزود: با توجه به اینکه مردم هوشیار و انقلابی هستند و ولایت فقیه را با دل و جان قبول دارند، بنابراین همواره در رخدادهایی که بصیرت مردمی را به دنبال دارد، مردم موفق به خاموش کردن فتنه شدند.

وی ایام دهه بصیرت را نماد هوشیاری و بیداری مردم ایران در برابر فتنه‌گری‌ها دانست و گفت: واژه بصیرت نقطه عطفی برای هوشیاری، تعهد و التزام به مبانی جمهوری اسلامی، تعهد به نظام ولایی، احترام به جمهوریت نظام و مبانی اعتقادی مردم است.

قائمی با تاکید بر اینکه دانشگاه نیز در این مسیر همواره باید بیدار باشد خاطرنشان کرد: دانشجو نباید سیاست‌زده باشد اما باید تحلیل سیاسی بداند و جریانات سیاسی را بشناسد تا هرگز به عنوان ابزار فتنه‌گری‌ها و جناح‌هایی که بدخواه نظام هستند، قرار نگیرد.

وی اضافه کرد: دانشجو باید آگاهانه و با مطالعه تصمیم گرفته و نتیجه بگیرد که در چنین صورتی دانشگاه می‌تواند مدیران خوب و تصمیم‌گیران متعهد و کاربلدی را تحویل جامعه دهد که مردم نیز چنین انتظاری از دانشگاه دارند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان با بیان اینکه در دانشگاه نیز آموزش مسائل سیاسی و معرفی فتنه باید صورت گیرد افزود: بیان ابعاد مختلف حرکت مردم و بیان اهداف و پیش زمینه‌های ظهور فتنه باید معرفی و تبیین شده و علت شکل‌گیری آن مشخص شود.

وی در ادامه یادی از سردار سلیمانی کرد و با اشاره به اینکه این سردار سرافراز که خود نماد کامل بصیرت بود در دهه بصیرت به شهادت رسید گفت: مردم عزیز کشور به ویژه دانشگاهیان با حضور چشمگیر در مراسم عزاداری برای سردار سلیمانی نشان دادند که ملتی فهیم، بامعرفت و بصیر هستند.

جریان حق بر مدار بصیرت پیش می‌رود

مدرس حوزه و دانشگاه نیز در گفت‌وگو با فارس ضمن تبریک و تسلیت شهادت سردار سلیمانی اظهار کرد: اینکه ایامی به عنوان یوم‌الله نامگذاری می‌شود به این علت است که به مردم یادآوری شود این روزها تا چه میزان از عظمت الهی بهره‌مند هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید مجتبی حسینی‌یمین با تاکید بر اینکه خروش مردم بعد از فتنه یادآور صبر برای مردم است افزود: وقتی دچار فتنه می‌شویم فقط با بصیرت و آگاهی می‌توانیم از این فتنه عبور کنیم.

وی با بیان اینکه ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس با دست خالی در مقابل استکبار ایستادند افزود: کسی که  متوجه و قدردان ایام‌الله می‌شود، از خداوند قدردانی می‌کند، بنابراین تبیین روز بصیرت به عنوان ایام‌الله این مزیت را دارد که می‌توانیم تا همیشه از آن عبرت بگیریم.

این مدرس حوزه و دانشگاه با تاکید بر اینکه در قرآن به صورت مکرر آمده که موارد مهم یادآوری شود افزود: باید ایام بصیرت نیز همواره یادآوری شود تا عبرتی برای همگان بوده و با چشم باز به موضوع نگاه کرد.

وی با تاکید بر اینکه انسان باید خود مسائل را تحلیل‌ کند افزود: جریان حق بر مدار بصیرت پیش می‌رود اما این جریان باطل است که در جاده بصیرت نمی‌رود.

حسینی‌یمین با بیان اینکه برخی سوال دارند که در انتخابات کدام سمت بروند افزود: باید در انتخاب اصلح چشم را باز کرد تا گزینه‌های بهتری انتخاب شود اما گزینه بهتر نیز همان چیزی است که با معیارهای انقلاب و نظام اسلامی همخوانی دارد.

وی «عبرت‌گیری» و «صبر» را دو محصول ایام بصیرت دانست و گفت: فضای باز پرسش و پاسخ، کرسی آزاداندیشی و تریبون آزاد دانشجویی باید در فضای دانشگاه شکل گیرد و در این تریبون‌ها لزوماً نتیجه‌گیری مهم نیست بلکه مهم این است که هر دو طرف سخنان را شنیده و از گذشته درس بگیرند.

وظیفه دانشگاهیان در جنگ نرم خطیر است

یکی دیگر از اساتید حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اینکه طبق فرمایشات مقام معظم رهبری اساتید به عنوان فرماندهان و دانشجویان به عنوان افسران جنگ نرم هستند اظهار کرد: وظیفه دانشگاهیان در جنگ نرمم خطیر است.

حجت‌الاسلام محمدحسین فلاحی بیان کرد: اکنون دشمنان ضمن فضاسازی، از طریق قوانین بین‌المللی چون CFT و FATF امثال سردار سلیمانی را به عنوان مدافعان تروریسم معرفی می‌کنند و تروریسم را نه منافقان بلکه حشدالشعبی، انصارالله و جبهه مقاومت تعریف می‌کنند که باید دانشگاهیان نسبت به تبیین درست این موارد  اهتمام ورزند.

وی تاکید کرد: اساتید دانشگاه‌ها و دانشجویان وظیفه دارند در خط مقدم جنگ نرم حرکت کنند و اگر شهید سلیمانی در خط مقدم جبهه مقاومت حرکت کرد، باید در دانشگاه‌ها نیز تبیین شود.

این استاد حوزه و دانشگاه یکی از وظایف دانشگاهیان را توجیه مردم در تبیین بصیرت افزایی و ولایتمداری دانست و افزود: دانشگاهیان باید نسبت به تبیین حضور در جبهه مقاومت و امثال سردار سلیمانی در این جبهه فعال باشند نه اینکه امروز برخی سوال کنند ما در عراق چه می‌کنیم؟

وی با بیان اینکه دانشجویان و اساتید باید نسبت به تبیین مواضع جمهوری اسلامی در دانشگاه و جامعه اهتمام بیشتری داشته باشند گفت: به برکت خون شهدا این نظام همچنان استوار راه خود را ادامه می‌دهد و اگر کسی در این زمینه کوتاهی کنند، مدیون خون شهداست.

فلاحی اضافه کرد: باید این فضا را اضافه کنیم که اگر امروز به دنبال ارتباط صنعت و دانشگاه هستیم باید ابتدا بدانیم چه میزان توانستیم زمینه بصیرت در دانشگاه را فعال کنیم، بنابراین باید اساتید وارد عمل شوند.

وی خاطرنشان کرد: باید نشست‌هایی برگزار شود که سیستم آموزشی و دانشگاه تنها در مقام تئوری نباشد زیرا اکنون در علوم انسانی مشکل فراوانی داریم به طوری که علوم انسانی آن هم اکثرا با منابع غربی است و در علوم پایه نیز پیش نیازها را فراهم نمی‌کنیم.