سادات از الگوهای فرهنگی پذیرفته‌شده در کردستان هستند
1398/7/16
امام جمعه دهگلان:
سادات از الگوهای فرهنگی پذیرفته‌شده در کردستان هستند
امام جمعه دهگلان گفت: یکی از الگوهای فرهنگی واقعی و پذیرفته شده در کردستان، سادات یعنی فرزندان حضرت فاطمه هستند.


امام جمعه دهگلان گفت: سادات واقعی کسانی هستند که تبعیت عملی از رسول خدا دارند و کردستان مهد محبت به سادات است و این را در نقطه به نقطه این استان می‌توان مشاهده کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا سیدعارف عنایتی در همایش شجره‌ طیبه‌ی سادات با موضوع اهل بیت محور وحدت که در تالار شادی دهگلان برگزار شد، اظهار کرد: سادات واقعی کسانی هستند که تبعیت عملی از رسول خدا می‌کنند و وجود پیامبر اسلام بزرگترین نقطه وحدت، امید و اشتراک برای مسلمانان است.

امام جمعه دهگلان افزود: کردستان مهد محبت به سادات است و این را در نقطه به نقطه این استان می‌توان مشاهده کرد.

وی تصریح کرد: یکی از الگوهای فرهنگی واقعی و پذیرفته شده در کردستان، سادات یعنی فرزندان حضرت فاطمه هستند.

عنایتی اذعان داشت: مردم کردستان از زمانی که دین اسلام را پذیرفته‌اند، همواره عاشق و مرید سادات بودند.

وی عنوان کرد: سادات همواره در این استان در راس پایگاه‌های علمی قرار داشته‌ و بزرگان زیادی از میان سادات در عرصه‌های مختلف علمی، دینی و غیره نقش‌آفرینی کرده‌اند.

وی اضافه کرد: در نقاط زیادی مزاری از تبار حضرت پیامبر به چشم می‌خورد که بزرگترین سنگربانان در برابر روس‌ها و انگلیسی‌ها هستند.

به گفته امام جمعه دهگلان، برگزاری این دست همایش‌ها می‌تواند در پویایی علم و فرهنگ نقش مهمی داشته باشد چون صاحب‌نظران فرهنگ و توسعه بر این باور هستند که بدون توجه به ریشه‌ها و پایه‌های هر قوم امکان توسعه وجود ندارد.

وی گفت: این حرکت ضمن اینکه باعث حفظ اصالت‌های فرهنگی می‌شود دست دشمنان را کوتاه کرده و مردم را در سنگربانی از این ظرفیت‌های بصیرت بیدارتر می‌کند.

عنایتی عنوان کرد: معرفی اسوه‌های فضیلت و صداقت، موجب ایجاد یک فضای مودت و محبت شده و ویژگی‌های فردی این انسان‌ها مانند الگویی ارزشمند در دیگران گسترش پیدا می‌کند.

وی اذعان کرد: در عصر کنونی که تهاجم فرهنگی خطر خودباختگی و بی‌هویتی در جوانان را بیشتر کرده است توجه به سادات می‌تواند مانع تحقق اهداف دشمنان شود.

عنایتی گفت: همایش سادات البته به صورت علمی و با نظارت کارشناسان باید برای توسعه فرهنگی در دیار ما گسترش پیدا کند که امیدواریم در آینده نیز شاهد همایش‌های مختلف برای سادات و بزرگان در استان باشیم