آمریکا: در حمله ترکیه، از کُردها محافظت نخواهیم کرد
1398/7/15
آمریکا: در حمله ترکیه، از کُردها محافظت نخواهیم کرد
یک مقام آمریکایی به خبرگزاری «رویترز» گفت، در صورت حمله ارتش ترکیه به کردهای شمال سوریه، آمریکا از این گروه‌های کُرد، محافظت نخواهد کرد.

 یک مقام آمریکایی روز دوشنبه به خبرگزاری «رویترز» گفت، واشنگتن به اطلاع شبه‌نظامیان کُرد در سوریه رسانده است که در صورت حمله ارتش ترکیه، آمریکا از کردها محافظت نخواهد کرد.

به گفته این مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، نیروهای آمریکایی دو پست نظارتی در «تل ابیض» و «رأس العین» در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه را تخلیه کرده است.

صبح امروز تنها ساعاتی بعد از گفت‌وگوی تلفنی رؤسای جمهور ترکیه و آمریکا، واشنگتن اعلام کرد که قصد دارد نیروهای خود را از مناطق مرزی سوریه و ترکیه دور کند. این اقدام، خلاف وعده‌ای است که آمریکا پیشتر به کردها داده بود. واشنگتن به این شبه‌نظامیان وابسته به پ‌ک‌ک وعده داده بود که از آن‌ها در برابر حملات احتمالی ارتش ترکیه محافظت کند.

تصمیم تازه آمریکا در حالی اتخاذ شده که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه هفته گذشته گفت با هدف پاکسازی مرز سوریه از حضور کردها، ارتش ترکیه به زودی عملیاتی در این منطقه آغاز می‌کند. آنکارا برای این کار، «لزوم ایجاد یک منطقه امن» با هدف اسکان آوارگان سوری» را بهانه کرده است.