پاکسازی 650 کیلومتر از مرزهای عراق با سوریه و عربستان توسط الحشد الشعبی
1398/7/10
پاکسازی 650 کیلومتر از مرزهای عراق با سوریه و عربستان توسط الحشد الشعبی
یکی از فرماندهان سازمان «الحشد الشعبی» اعلام کرد که نیروهای این سازمان و نیروهای امنیتی عراق در حال ادامه عملیات اراده پیروزی هستند تا مرزهای این کشور را امن کنند.

، «هادی الخراسانی» از فرماندهان سازمان «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) از تداوم عملیات نیروهای الحشد برای پاکسازی مرزهای عراق با سوریه و عربستان سعودی خبر داد.

الخراسانی گفت که «نیروهای الحشد الشعبی در جریان این مرحله از عملیات اراده پیروزی، کنترل مساحت‌های گسترده‌ای از نوار مرزی [عراق] را به دست گرفتند و آن را به صورت کامل پاکسازی کردند».

پایگاه خبری «المعلومه» به نقل از این فرمانده عراقی گزارش داد که «نیروهای الحشد در حال حاضر، کنترل بیش از 650 کیلومتر را در طول نوار مرزی عراق-سوریه و عراق-عربستان به دست گرفتند».

وی در عین حال تأکید کرد که «نیروهای آمریکایی در پی ایجاد شکاف [در مناطق مرزی] و تحریک برخی از عناصر داعش در داخل بیابان‌های الانبار [در غرب عراق] هستند».

الخراسانی همچنین تأکید کرد که عملیات نظامی الحشد و نیروهای امنیتی عراق تا زمان تأمین امنیت کامل مرزهای این کشور ادامه دارد.

در خصوص همکاری آمریکا با عناصر داعش، «قصی الانباری» مدیر دفتر سازمان «بدر» عراق اواسط مرداد ماه خبر داد که آمریکایی‌ها از پایگاه 70 در شهرستان الرطبه در الانبار خارج شدند تا زمینه برای گروه تروریستی داعش فراهم شود و در این منطقه با آزادی کامل، حرکت کند.

الانباری با بیان اینکه پایگاه الرطبه به منزله پست دیدبانی برای تحت نظر داشتن مثلث «سعودی-سوری-اردنی» است، گفت که باقی ماندن نیروهای آمریکایی در الرطبه، مانعی برای طرح‌های داعش در این منطقه به شمار می‌رفت.

وی در پایان خاطر نشان کرد که نظامیان آمریکایی پس از خروج از پایگاه الرطبه به سمت پایگاه «عین الاسد» در استان الانبار (غرب عراق) رفتند تا گذرگاه‌های امنی برای عناصر داعش در داخل این استان ایجاد کنند.

الحشد الشعبی، ارتش، پلیس فدرال و نیروی هوایی عراق 25 شهریور ماه گذشته پنجمین مرحله از عملیات اراده پیروزی را آغاز کردند(جزئیات بیشتر).

«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق با اشاره به اهمیت عملیات اراده پیروزی، دو سال پس از پیروزی در برابر داعش،  تأکید کرد که اهمیت این عملیات در تداوم و تقویت روابط بین نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی و هماهنگی بین آنهاست؛ گذشته از هماهنگی بین نیروهای امنیتی و شهروندان که در واقع، سنگ بنای تمامی موفقیت‌های امنیتی است.