مسجد روستای نگل مسجدی با عمری هزاران ساله
1398/7/8
معرفی مساجد استان کردستان
مسجد روستای نگل مسجدی با عمری هزاران ساله
مسجد روستای نگل در 65 كیلومتری غرب سنندج در مسیر مریوان است که محل نگهداری یکی از چهار قرآن خطی است كه در زمان خلفه سوم به رشته تحریر در امده و به چهار اقلیم دنیا فرستاده شده است.
به گزارش پایگاه خبری دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، سوژه این بار ما را به مسیری می‌کشاند که مبدا آن روستایی تاریخی به نام نگل در مسیر سنندج به سمت مریوان است.
جاده پر پیچ و خم مسیر سنندج به مریوان را طی می‌کنیم راه به نیمه‌ نرسیده به روستای نگل می‌رسیم، نگل یکی از مطرح‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان کردستان است که عمده شهرتش را مدیون وجود نسخه مشهور قرآن خطی آن است.
این روستای هدف گردشگری از سمت جنوب به کوه‌های قژاکان، از سمت شمال به کوه‌های حسن عالی، از سمت غرب و جنوب غربی به دره زیبایی به نام کاچول و از سمت شرق به رسنی دره محدود می‌شود.
ارتفاع این روستا از سطح دریا حدود یک‌هزار و ۳۵۲ متر است و جمعیتی بالغ بر ۲ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند.
بر اساس شنیده‌ها حدود هزار سال قبل، یک چوپان از آبادی‌های اطراف گوسفندانش را برای چرا به یک دره‌ای با صفا برده بود. گوسفندان مشغول چرا بودند و چوپان هم در گوشه‌ای مشغول استراحت یکی از گوسفندان از گله جدا می‌شود، چوپان به دنبال گوسفند گم شده مسافتی را طی می‌کند به ناگاه چشمانش به گلی بسیار زیبا و خوش آب و رنگ می‌افتد گلی که تا آن زمان در هیچ جای آن منطقه و حتی روستاهای اطراف ندیده است، چوپان زمین را برای کندن گل از ریشه و آوردنش به روستا می‌کند در همین موقع چاله‌ای در خاک نمایان می‌شود و صندوقچه‌ای بزرگ زیر این گودال پدیدار، چوپان هرچه سعی می‌کند نمی‌تواند صندوقچه را به تنهایی از دل خاک بیرون بکشد به همین دلیل گله را به سمت روستا بازمی‌گرداند و مردم روستا را به سمت دره می کشاند.
مردم صندوقچه را که حامل یکی از ارزشمندترین گنجینه‌های خطی و تاریخی کشور است از دل خاک بیرون می‌کشند. بعدها مردم یک مسجد در آن مکان بنا می‌کنند.
خانه‌ها بعد از ساخت مسجد، رفته رفته توسط اهالی روستا در اطراف مسجد بنا می‌شود و به این روش روستای نگل شکل می‌گیرد.
قرآن نگل که بر پوستی از آهو و به زبان کوفی نگاشته شده است در طول این سال‌ها چند باری مورد طمع دزدان قرار گرفت تا جایکه در گذشته به دلیل اتخاذ نشدن تجهیزات و ساز و کارهای امنیتی چند باری هم ربوده شد.
اما هر بار با تلاش‌های صورت گرفته به روستا بازگردانده شد و در مسجد نگل نگهداری می‌شود، روستای نگل به واسطه همین قرآن امروز به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری شناخته شده و هر ساله میزبان گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور است.
 بنا به عقیده برخی کارشناسان، این قرآن در زمان خلیفه سوم نگاشته شده و جزء ۴ نسخه ای از قرآن است که در آن زمان به مناطق مختلف دنیا (که یکی از آن ها ایران بود) فرستاده شده است.
طول قرآن نگل که طی سال‌های اخیر مرمت و بازسازی شده ۳۸ سانتی متر و عرض آن ۲۱ سانتی متر است،جنس کاغذهای این قرآن از چرم (پوست آهو) و رنگ آن قهوه ای و به وسیله آب طلا اعراب‌گذاری و تزئین شده و نقوش گیاهی زیبایی هم در حاشیه‌های قرآن نگل مشاهده می‌شود.
این نسخه خطی ارزشمند در طول تاریخ بارها به سرقت رفته است. اما خوشبختانه هر بار دوباره پیدا شده و به روستای نگل بازگردانده شده است.
طول این قرآن بزرگ که به تازگی مرمت و بازسازی خوبی هم بر روی آن صورت گرفته است، ۳۸ سانتی متر و عرض آن ۲۱ سانتی متر است.
استان کردستان داری بیش از 2 هزار مسجد بوده و برهمین اساس شهر سنندج به دلیل داشتن بیشترین تعداد مسجد استان به عنوان شهر مناره‌ها معروف شده است که تعدادی از این مساجد نیز دارای قدمت تاریخی و پیشنیه پربار بوده و تعدادی نیز به عنوان مرکز یادگیری علم و دانش و پرورش طلاب علوم دینی فعال هستند که معرفی این مساجد و بازدید گردشگران از این مساجد می‌تواند محوری برای توسعه صنعت گردشگری مذهبی در استان باشد.