عربستان می خواست 8 ساعته ایران را نابود کند اما ...
1398/6/25
یک خبر چند خط تحلیل؛
عربستان می خواست 8 ساعته ایران را نابود کند اما ...
 

تحلیل:

  • این حمله سومین حمله به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در کمتر از یک سال می باشد. درنخستین حمله 7 پهپاد یمنی سه ایستگاه پمپاژ نفت را هدف قرار دادند. حمله دوم در 17 آگوست علیه میدان نفتی شیبه صورت گرفت که روزانه نیم میلیون بشکه تولید می کند و این علاوه بر حمله بامداد دیروز است که تاکنون مهمترین حمله به شمار می آید.
  • پهپادهای یمنی دو میدان نفتی بقیق و خریص که حدود 1300 کیلومتر از شهر صنعا فاصله دارند را مورد هدف قرار دادند که این از یکطرف نشانه تقویت توان هوایی و موشکی انصارلله است و از دیگر سو نشان از ناکارآمدی سیستم پدافند هوایی عربستان را دارد.
  • این حملات نه تنها آسیب‌پذیری عربستان سعودی در جنگ علیه حوثی‌ها را بیش از پیش آشکار کرد، بلکه نشان داد که انجام چنین حملات مهمی تا چه حد برای یمنی ها آسان شده است. این روزها باید از جنگ مغلوبه ای سخن گفت که بنا بود سه هفته ای و با برتری ائتلاف تمام شود اما حالا وارد چهارمین سال خود شده و البته مدعیان برتری به دنبال راه فراری از این جنگ می گردند.
  • مهم‌تر از نحوه عملکرد سامانه‌های پدافند هوایی سعودی، آینده آرامکو است که در نوع خود در جهان یکی از بزرگترین تاسیسات نفتی و ستون عربستان و محور چشم‌انداز بن سلمان برای رسیدن به سلطنت است که تنها با یک عملیات پهپادی یمنی ها زمین گیر شد. همچنین رویترز امروز گزارش داد بازگشت شرکت آرامکو عربستان به ظرفیت کامل خود برای کامل کردن ظرفیت صادرات ممکن است چند هفته و نه چند روز طول بکشد. از طرفی بازارهای سهام سعودی امروز بلافاصله پس از باز شدن، در واکنش به حمله پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی آرامکو که نیمی از تولید نفت عربستان را متوقف کرد، ۲.۳ درصد سقوط کردند.
  • با توجه به توضیحات فوق و شکنندگی سعودی ها در مقابل تنها چند پهپاد یمنی، سعودی ها چگونه به خود اجازه می دهند که درباره جمهوری اسلامی ایران این گونه سخن بگویند.