آماده باش نظامیان؛ یونان به ترکیه هشدار داد
1398/5/28
آماده باش نظامیان؛ یونان به ترکیه هشدار داد
همزمان با ادامه تنش‌ها میان آتن و آنکارا، یونان نسبت به پرواز جنگنده‌های ترکیه هشدار داد.

 

به نقل از اسپوتنیک، نظامیان یونان از آماده باش این نیروها در نتیجه نقض حریم هوایی کشورشان از سوی جنگنده‌های ترکیه‌ای خبر دادند.

گفته شده یک هواپیمای تجسسی «سی‌ان-۲۳۵» نیروی هوایی ترکیه وارد حریم هوایی یونان در جنوب شرقی اژه شده و منطقه اطلاعات پرواز آتن را نقض کرده است.

همچنین مقامات نظامی یونان اعلام کرده‌اند که نقض حریم هوایی کشورشان از سوی جنگنده‌های ترکیه طی یک هفته گذشته برای چندمین بار است که صورت می‌گیرد.

با توجه به همین شرایط وزارت دفاع یونان فرمان آماده باش کلیه واحدهای نظامی را صادر کرده و در بیانیه‌ای شدیدالحن نسبت به تکرار پرواز جنگنده‌های ترکیه در حریم هوایی یونان هشدار داد.

گرچه ریشه اختلافات دو کشور یونان و ترکیه به دوران عثمانی بر می گردد ولی این دو کشور بر سر مسایل مختلفی در دوران کنونی نیز دارای اختلافات شدیدی هستند.

یونان و ترکیه دارای اختلافاتی در دوران معاصر بر سر چند جزیره سنگی در دریای مدیترانه هستند و بارها این اختلافات نیز تا حد درگیری پیش رفت که با وساطت اروپا و آمریکا از جنگ بین دو کشور عضو ناتو جلوگیری به عمل آمد.

در حال حاضر ترکیه و یونان دارای اختلافات شدیدی برسر مساله کشف منابع نفت و گاز در سواحل قبرس می باشند و آنکارا بارها اعلام کرده است که بدون شرکت و بهرمندی ترک های قبرس، اجازه بهره‌برداری از این منابع را نخواهد داد.

همچنین آتن و آنکارا همدیگر را به نقض حریم هوایی یکدیگر متهم می کنند.