در عصر ما حمله به اسلام سنگین‌تر از تمامی عصور است.
1397/12/19
ماموستا قادری :
در عصر ما حمله به اسلام سنگین‌تر از تمامی عصور است.
خطیب جمعه پاوه در نماز جمعه های این هفته گفت : در عصر ما حمله به اسلام سنگین‌تر از تمامی عصور است. وقتی قصد و هدف کافران خاموش کردن نور خداست لاجرم در این عصر ما باید بیشتر زحمت بکشیم و بیشتر هشیار باشیم.

در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-آیین اسلام و پیامبر عزیز ما چراغ نور و روشنایی است. ۲- محمدی، باید محمدی رفتار کند. ۳-یک توصیه در آستانه سال جدید» اختصاص دادند.حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۱۷ اسفندماه ۹۷) که با حضور مردم نمازگزار در مسجد جامع پاوه برگزار شد، نقش قرآن، اسلام و رسالت پیامبر اسلام (ص) را نور و روشنایی برای مردم برشمردند و گفتند: اسلام و قرآن و پیامبر اسلام نور را بین مردم هدیه، عطا و پخش کرده‌اند تا در مسیر درست قدم بردارند.

ایشان سپس به آیات ۳۲ سوره توبه و ۸ سوره صف اشاره کردند و گفتند: در این دو آیه خداوند متعال خطاب به پیامبر اسلام (ص) و کسانی که کارشان نشر نور و هدایت است می‌فرماید: هشیار کافران باشید مسلک آنها این است؛ «یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ» دشمنان شما قصد دارند با تمام نیرو و توان خود نور خدا را خاموش کنند و نگذارند نور هدایت اسلام پخش شود اما «وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ» کافران کور خوانده‌اند و خداوند برنامه‌اش را پیاده خواهد کرد.

ماموستا قادری افزودند: باید قبول کنیم خداوند متم نور خود است، روزی حتی در مکه خداپرستی ممنوع بود اما امروز در سرتاسر دنیا میلیون‌ها نماز جمعه خوانده می‌شود و در آن‌ها به پیامبر عزیز ما و یارانش درود و سلام‌وصلوات فرستاده می‌شود.

ایشان تصریح کردند: در عصر ما حمله به اسلام سنگین‌تر از تمامی عصور است. وقتی قصد و هدف کافران خاموش کردن نور خداست لاجرم در این عصر ما باید بیشتر زحمت بکشیم و بیشتر هشیار باشیم.

خطیب جمعه پاوه در ادامه به یک حادثه در قرن ۱۹ میلادی اشاره کردند و توضیح دادند: در قرن ۱۹ میلادی بسیاری از ممالک اسلامی مستعمره کشورهایی چون انگلیس، فرانسه، ایتالیا و پرتقال بودند، روزی گلاستون نخست‌وزیر وقت بریتانیا به مجلس عوام انگلیس رفت تا با نمایندگان اوضاع بریتانیای کبیر را بررسی کند. وقتی خواست در خصوص مستعمرات اسلامی سخن بگوید قرآنی به دست گرفت و گفت: در جهان اسلام ۳ مانع بزرگ پیش روی ماست؛ قرآن، نماز جمعه و حج تا این سه مانع را از پیش روی خود برنداریم موفق نخواهیم بود؛ در این فاصله یکی از نمایندگان مجلس بلند شد و قرآن را از دست گلاستون گرفت و پاره کرد و گفت: این چند برگ کاغذ چیست که مانع بریتانیای کبیر شود؟ گلاستون گفت: نادان مشکل ما این چند برگ کاغذ نیست، مشکل ما محتوای قرآن است که در دل مسلمانان جای گرفته است و با پاره کردن آن مشکل حل نخواهد شد باید کاری کنیم قرآن در دل مسلمانان جایگاهی نداشته باشد.

امام‌جمعۀ پاوه به توطئه‌های استعمار پیر و سایر نیروهای استعمار جدید اشاره کردند و گفتند: برای به حاشیه بردن قرآن کریم در دل مسلمانان این بار آگاهانه و با فکر جدید به میدان مبارزه با قرآن و مسلمانان آمده اند و با ماهواره ها و فضاهای مجازی و به وجود آوردن اختلاف میان مسلمانان دارند فکراً بر ممالک اسلامی حاکم می شوند تا هم حقد خود را خالی و هم گاز، نفت، طلا و امکانات ممالک اسلامی را به تاراج ببرند.

ایشان در پایان خطبه اول مسلمانان را به حفظ هشیاری در مقابل توطئه دشمنان دعوت کردند و گفتند: امروز من و شما باید آگاه باشیم دشمنان می‌خواهند در درون من و شما نقش نماز، جمعه، جماعت و اخلاق را کم و حریم‌ها را شکسته و عفت و حجاب را از بین ببرند. برمن و شما که اقرار می‌کنیم «اشهد ان لا اله الا الله واشهد ان محمداً رسول‌الله» تکلیف است هوشیار باشیم، اگر هشیار نباشیم دشمنان اول بر فکر و بعداً بر اراضی ما مسلط می‌شوند.

خطیب جمعه پاوه در بخش دوم خطبه‌ها به آیۀ ۲۹ سوره فتح «مُّحَمَّدٌ رسول‌الله وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاء بَيْنَهُمْ» اشاره کردند و گفتند: در این آیه، پروردگار باارزش‌ترین کلمه را در خصوص سفیر و نماینده خود به کار می‌برد و می‌فرماید، محمد رسول‌الله است و هنگامی‌که از یاران آن حضرت سخن به میان می‌آورد می‌فرماید: کسانی هستند که با ایثار و عمل در خدمت پیامبر اسلام (ص) هستند و با دشمنان سخت‌گیر و در بین خود به همدیگر رحم می‌کنند و در وقت ناراحتی به هم تسلیت و در وقت شادی به هم تبریک می‌گویند.

ماموستا قادری گفتند: قرآن کریم باز در تمجید یاران رسول‌الله (ص) می‌فرماید: « تَرَاهُمْ رُكَّعًا سُجَّدًا ... سِيمَاهُمْ فِي وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ» در نهایت خلوص نمازها را اقامه می کنند و در سیما و چهرۀ آنان اثر سجده و صداقت و نور ایمان نمایان است.

خطیب جمعۀ پاوه دنیای اسلام را امروزه گرفتار دو نوع فکر دانستند و گفتند: امروزه ما مسلمانان گرفتار دو قشر هستیم؛ قشر اول کسانی هستند که به‌ناحق فتوا داده و علیه مسلمانان شعار و حکم کفر و فسق و تکفیر نسبت به آن‌ها می‌دهند و همه مسلمانان  را جز خود کافر، گمراه و ضلال می‌دانند و گروه دوم کسانی هستند که بدون مطالعه و تحقیق دنباله‌رو گروه اول می‌شوند.

ایشان افزودند: ۱۴۰۰ سال است ما مسلمانان به شفاعت و توسل و دعا اعتقاد داریم اما امروز کسانی پیداشده‌اند و همه را نفی می‌کنند و عقیده ما را مردود می‌دانند.

ماموستا قادری جمله‌ای از حضرت علی (رض) نقل کردند و گفتند: حضرت علی (رض) می‌فرماید: دو شخص باعث ناراحتی من می شوند؛ کسی که در لباس علم و دانش به مسلمانان فتوا می دهند و به سلف صالح ما اهانت می کنند و انسان های  بی‌سواد و خشک و متعصب که غیر از خود هیچ‌کس را قبول ندارند و دنباله رو صنف اول اند.

امام‌جمعه پاوه در پایان این بخش از خطبه‌ها گفتند: دنیای اسلام دردهای زیادی دارد؛ آنچه دشمن برای ما درست می‌کند شاید زیاد ناراحت کننده نباشد و حق اوست چون با ما دشمن است؛ اما آنچه را که خود ما مسلمانان علیه همدیگر درست می‌کنیم و سبب زحمت و آزار هم می‌شویم جای تأسف و ناراحتی است.

ماموستا قادری در بخش پایانی خطبه‌ها، خواب را در آیین اسلام مهم دانستند و به خواب ابواسحاق شیرازی اشاره کردند و گفتند: ابواسحاق شیرازی صاحب کتاب المهذب در فقه امام شافعی در مقدمۀ کتابش آورده است؛ شبی پیامبر اسلام (ص) را در خواب دیدم و گفتم: یا رسول‌الله (ص) در کتاب‌ها، احادیث زیادی از شما به من رسیده است اما دوست دارم یک جمله به من بفرمایید که در دنیا به آن افتخار و در قیامت باعث سعادت من شود؛ پیامبر اسلام (ص) در جواب فرمودند: «یا شیخ مَن ارادَ السلامةَ فلیطلبها فی سلامة غیره» هر کس می‌خواهد سربلند، باعزت و سلامت باشد باید در راستای خدمت به دیگران قدم بردارد.

ایشان به مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور اشاره کردند و گفتند: ما همه برادران و خواهران دینی هم هستیم و شاهدیم که مشکلات اقتصادی به جامعه ما رو کرده است؛ قسمتی از مشکلات را دشمنان و قسمتی دیگر را خودمان به وجود آورده‌ایم و بخشی هم به دولت برمیگردد که در رسیدگی به مشکلات مردم ضعیف عمل می‌کند و مسئولان مراقبت کافی  ندارند؛ اما در هر حال باید قبول کنیم که مشکلات اقتصادی توان مردم را گرفته است.

امام‌جمعه پاوه در پایان خطبه‌ها گفتند: بنده به کسانی که به‌نوعی اموالی را در اختیاردارند عرض می‌کنم این مردم برادر دینی و همسایه و هم‌زبان شما هستند؛ به نفع و سود کم در معامله‌ها قانع باشید تا مردم کمتر دچار مشکلات اقتصادی شوند که با این کار هم در دنیا و هم در قیامت قطعاً پروردگار به شما پاداش خواهد داد و خانواده و فرزندانتان آثار خیر آن را خواهند دید. پس بیائید با هم پیمان ببندیم در این ایام سخت به یکدیگر کمک کنیم و عزت و سعات را برای خود بیمه کنیم.

گفتنی است سردار رجبی فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان و جمعی از همراهان ایشان در نماز جمعه امروز پاوه حضور داشتند.