سوریه، اقدام انگلیس در «تروریستی» خواندن حزب‌الله را محکوم کرد
1397/12/11
سوریه، اقدام انگلیس در «تروریستی» خواندن حزب‌الله را محکوم کرد

وزارت امور خارجه سوریه اقدام انگلیس در گنجاندن نام حزب‌الله در لیست سیاه تروریستی را شدیدا محکوم کرد.

وزارت خارجه سوریه به اقدام انگلیس در تروریستی خواندن شاخه سیاسی و نظامی جنبش حزب‌الله لبنان واکنش نشان داد.

منبعی در وزارت خارجه سوریه شامگاه جمعه (۱۰ اسفند) شدیدا این اقدام لندن را محکوم کرد و گفت که این تصمیم انگلیسی‌ها «دشمنی‌ تاریخی» آن‌ها نسبت به «امت عربی» را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، منبع وزارت خارجه سوریه گفت: «این تصمیم تأییدی است بر خصومت تاریخی بریتانیا علیه امت عربی؛ چرا که این کشور پیشگام در تقسیم کشورهای عربی از طریق توافق "سایکس پیکو" بوده است و صاحب بیانیه ننگین "بالفور" است که منجر به اشغال فلسطین از سوی صهیونیست‌ها شد».

منبع مذکور تأکید کرد: «بریتانیا همواره در همه انواع حملات علیه امت عربی از حمله سه‌جانبه به مصر گرفته تا آخرین این حملات که حمله سه‌جانبه به سوریه در ماه آوریل ۲۰۱۸ بود، شریک اصلی بوده است».

این منبع وزارت خارجه سوریه گفت که انگلیس همواره از گروه‌های دارای گرایش‌های فکری افراطی در راستای خدمت به نقشه های رژیم صهیونیستی حمایت کرده است.

«ساجد جاوید» وزیر کشور انگلیس دوشنبه این هفته اعلام کرد دولت این کشور کلیت حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است. آمریکا و رژیم صهیونیستی از این اقدام انگلیس حمایت کردند.

جاوید مدعی شده بود: «حزب‌الله به تلاش برای بی‌ثبات کردن وضعیت شکننده خاورمیانه ادامه می‌دهد و ما دیگر نمی‌توانیم میان شاخه نظامی آن که پیش از این غیرقانونی شده و حزب سیاسی آن، تمایز قائل شویم.»

عربستان سعودی از جمله کشورهایی که از این اقدام انگلیس استقبال و حمایت کرده است.

گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس