مهربانی به پدر و مادر از نماز سنت واجب‌تر است
1397/11/21
امام جمعه مسجد قبای بهاران سنندج
مهربانی به پدر و مادر از نماز سنت واجب‌تر است
امام جمعه مسجد قبای بهاران سنندج گفت: مهربانی و احترام به پدر و مادر از دستورات دین اسلامی و از نماز سنت واجب‌تر است.

به گزارش رابط خبری مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور، ماموستا سیدذکریا حسینی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد قبای بهاران سنندج، به موضوع نیکی به پدر و مادر از دیدگاه اسلام پرداخت و اظهار داشت: احترام و نیکی به پدر و مادر از دستورات خداوند تبارک و تعالی است که بارها در آیات قرآن به آن اشاره شده است.
وی تصریح کرد: پدر و مادر نعمت‌های الهی هستند که انسان باید همواره شکرگزار وجودشان باشد و بهترین راه برای شکرگزاری این نعمت احترام و نیکی به آنان است.
وی افزود: انس بن مالک از پیامبر مکرم اسلام روایت می‌کند‌« روزی از رسول اکرم پرسیدن که سه گناه بزرگ را نام ببرید فرمودن بزرگترین گناهکاران برای خدا اینست برای خدا شریک قائل شویم یا انسان بی‌گناهی را بکشیم یا اینکه به پدرومادر بی احترامی و حالشان را نپرسیم».
به گفته وی، عبدالله بن عمروعاص نیز در همین راستا به نقل از پیامبراکرم می‌فرماید« بزرگترین گناه نزد پروردگار این است به پدرمادر بی‌احترامی و به آنها فحاشی کنیم».
وی درادامه به حدیث از امام بخاری گفت: پیامبر همواره می‌فرمودند« به پدرومادرتان بی احترامی نکنید چون آنها شما را بزرگ کرده و شیر داده‌اند تا می توانید دست محبت و احترام برسر آنها بکشید و همیشه از آنها طلب دعای خیر بکنید.
وی اضافه کرد: کسانی که نماز و زکات را واجب می‌دانند احترام به پدر و مادر را نباید در هیچ شرایطی نادیده بگیرند، چرا که احترام به پدر و مادر از نماز سنت واجب‌تراست.
وی افزود: نباید در هیچ شرایطی به خود اجازه بدهید که پدر و مادرتان از دستتان دلخور و ناراحت شوند و اگر امروز از لطف حضورشان محروم هستید برای آنها دعای خیر و صدقه و فاتحه بفرستید.
وی خاطرنشان کرد: تنها زمانی می‌توانید از پدر و یا مادرتان تبعیت نکنید که شما را به شرک دعوت کنند در غیر این صورت احترام و اطاعت از والدین از دستورات خداوند است و همه باید به آن مقید باشیم.
انتهای پیام/