خدمات نظام در کردستان قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست/نظام توجه خاصی به طلاب و علمای اهل سنت دارد
1397/11/16
نماینده ولی فقیه در استان کردستان
خدمات نظام در کردستان قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست/نظام توجه خاصی به طلاب و علمای اهل سنت دارد
نماینده ولی فقیه در استان کردستان طی مصاحبه ای در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: وضعیت زندگی و امکاناتی که امروز در اختیار مردم اهل سنت قرار دارد قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست.


آیت‌الله حسینی شاهرودی اظهار کرد: ‌یکی از برکات مهم انقلاب ایران برای زنده کردن دین، قرآن، ارزش‌ها و احکام الهی بود که نفع آن به همه دنیا و مذاهب رسید و در ایران دین و مذهب، جان تازه ای گرفت.
وی خاطرنشان کرد: جهان تا قبل از پیروزی انقلاب به سمتی حرکت می‌کرد که رفته رفته دین را حذف کند و در کشور ما هم حکومتی ضد دین حاکم بود که همان سیاست‌های آمریکا را دنبال می‌کرد.
وی با بیان اینکه اسلام ستیزی و مبارزه با دین در دوران قبل از اسلام در کشور ما کاملا مشهود و در این میان برای اسلام ستیزان مذهب سنی و شیعه هیچ تفاوتی نداشت، گفت: در این شرایط علمای دینی همیشه تحت فشار بودند.
به گفته وی، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی علمای اهل سنت مانند شهید فهیم، شهید ذبیحی و غیره با توجه به شناختی که از امام امت و اهداف انقلاب داشتند و می‌دانستند این نظام برای احیای ارزش‌های اسلام ایجاد شده به صورت جدی از آن دفاع کردند.
وی گفت: امام امت بعد از پیروزی انقلاب فرمان داد مذاهب مختلف در هر منطقه‌ای طبق مذهب خود عمل کنند و حتی حکمی که نظام در این مناطق اجرا می‌کند، باید براساس مذاهب آنها باشد.
وی با بیان اینکه دانشگاه و مدارس علوم دینی براساس فقه امام شافعی در استان دانش‌آموخته و دانشجو تربیت می‌کند، گفت: سایت شافعی نیوز نیز با 5 زبان زنده دنیا تولید محتوا می‌کند، دانشگاه، کتابخانه و غیره نیز در این استان براساس فقه امام شافعی وجود دارد که هیچ زمانی قبل از انقلاب چنین شکل نمی‌گرفت.
وی تصریح کرد: خدماتی که به طلاب اهل تشیع در قم ارائه می‌شود، به فرمان رهبری عین این خدمات به علما و طلاب اهل سنت انجام می‌شود و این خدمات تقریبا 60 نوع خدمت است به صورت کاملا مساوی و بدون هیچ تفاوتی به طلاب اهل سنت مانند طلاب اهل تشیع ارائه می‌گردد.
وی با بیان این که در چهار سطح به طلاب و روحانیون اهل سنت مدارک تحصیلی ارائه می گردد، گفت: در بحث مدرک تحصیلی هم هیچ تفاوتی بین طلاب اهل تشیع و تسنن وجود ندارد و در چهار سطح به طلاب و روحانیون اهل سنت مدارک تحصیلی ارائه می گردد و مزایایی که برای سربازی طلبه‌های اهل تشیع در بحث حضور در مناطق روستایی و انجام کارهای فرهنگی در نظر گرفته می‌شود برای طلبه‌های اهل سنت هم وجود دارد.
وی اضافه کرد:‌ امروز طلاب اهل سنت در این استان در یک امنیت کامل مباحث مذهبی خود را دنبال و هیچ اجباری به یاد گیری مطالب خاصی خارج از فقه خود آنها وجود ندارد.
وی همچنین، گفت: الان شرایط بسیار خوبی برای فراگیری علمی طلاب و روحانیون اهل سنت وجود دارد و نوع رسیدگی که به آنها می‌شود همچون علمای اهل تشیع یا بهتر از آن است.
وی با بیان اینکه نظام به طلبه‌های اهل سنت بیشتر توجه دارد، گفت:‌ 7هزار نفر طلبه اهل سنت در استان‌های غرب کشور وجود دارند که خدمات‌رسانی به آنها از سوی نظام صورت می‌گیرد.
وی تعداد مساجد در استان کردستان را مورد اشاره قرار داد و گفت: در کل کشور 75 هزار مسجد وجود دارد که در این میان، بیش از 15 هزار مسجد اهل سنت مربوط به اهل سنت است.
وی با بیان اینکه وضعیت زندگی و امکاناتی که امروز در اختیار مردم قرار دارد قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست، گفت: امکانات زیرساختی مانند، گاز، آب، برق و غیره الان در مرزی‌ترین نقاط کشور وجود دارد.
وی تصریح کرد: در زمینه زیرساخت‌های آموزشی به ویژه دانشگاهی رشد قابل توجهی در استان نسبت به قبل از انقلاب داریم و آمار بالای دانشجویان سندی محکم بر این گواه است.
وی با بیان اینکه 70 هزار دانشجو به صورت همزمان در مقاطع مختلف از جمله دکتری در استان کردستان مشغول به تحصیل هستند، گفت: مراکز پزشکی و تخصصی در این استان هم در سطح قابل قبولی طی 40 سال پیروزی انقلاب، رشد پیدا کرده است.
به گفته وی، الان بدنه مدیریتی بسیاری از دستگاه‌های دولتی استان از نیروهای اهل سنت استفاده می‌شود که این نشان از توجه خاص نظام به افراد توانمند اهل سنت است.
وی با بیان اینکه نگاه رژیم ستم شاهی بر محور خفقان بود، گفت: وقتی امام امت پایه انقلاب اسلامی را بنا نهاد فرمودند بروید به مردم کردستان خدمت کنید و رهبر معظم انقلاب فرمودند «خدمت در کردستان اجر مضاعف دارد».
وی گفت: مصوبات رهبری در سفر به کردستان830 میلیارد تومان بود، که تاکنون اعتبارات اختصاص یافته از محل سفر رهبری به کردستان بیش از 3 هزار میلیارد تومان است.
انتهای پیام/