جمهوری اسلامی بعنوان یک الگو و قدرت منطقه ای
1397/11/6
جمهوری اسلامی بعنوان یک الگو و قدرت منطقه ای

 

از عرصه های مغفول و کمتر دیده شده در زمینه دستاوردهای انقلاب اسلامی عرصه بین الملل و نفوذ و قدرت منطقه ای و جهانی جمهوری اسلامی است که در سالهای اخیر مورد توجه جدی دشمنان انقلاب اسلامی قرار گرفته است و باعث حیرت و شگفتی آنان شده است و از سوی دیگر نشان از قدرت درونی انقلاب اسلامی وظرفیتهای گسترده جمهوری اسلامی برای مقابله با دشمنان و تبدیل شدن به یک قدرت جهانی دارد .

انقلاب اسلامی در فضایی به منصه ظهور رسید که این اعتقاد و باور اساسی وجود داشت که امکان تشکیل و تداوم حکومت بر پایه معیارهای دینی و اسلامی وبا رعایت اصول و ارزشهای مطرح شده در چهارده قرن قبل وجود ندارد و کشورهای اسلامی راهی جز الگو گرفتن از غرب و نظامهای سکولار ندارند و این باور حتی در بسیاری از دولتمردان و رهبران دلسوز جهان اسلامی هم وجود داشت که مگر میشود نظامی بوجود آورد که بر پایه ارزشهای اسلامی ارائه شده در چهارده قرن قبل قرار گرفته باشد.

 پیروزی انقلاب اسلامی و تأسیس نظام جمهوری اسلامی بر پایه ارزشهای مذهبی و با استفاده از نهادهای تأسیسی و تداوم آن بمدت 25 سال و توفیق آن در برقراری روابط متعادل با سایر دول و حتی اداره هوشمندانه و قدرتمندانه هشت سال جنگ کلاسیک مدرن حیرت همه نظاره گران سیاسی و اندیشمندان درس حکومت و دولت را برانگیخت و ناچار فصل جدیدی در تقسیم بندی حکومتها برای جمهوری اسلامی باز نموده که به عنوان الگو قابل بهره برداری و تکرار می باشد که مشابهی برای آن در تاریخ مدرن نمیتوان یافت. برای پی بردن به این مسئله کافی ست که نگاهی به نقش ایران در تحولات دو دهه اخیر خاورمیانه، از افغانستان گرفته تا عراق و از سوریه گرفته تا یمن و کشورهای دیگرنگاهی بیندازیم.

 ایران با ایفای نقش تعیین‌کننده خود در مسائل و بحراهای منطقه ، به مهم‌ترین بازیگر منطقه‌ای تبدیل شده است. از سوی تشکیل اتحاد راه‌بردی با روسیه برای حل بحران سوریه در مسیری دقیقاً عکس برنامه‌ریزی‌های غرب، جمهوری اسلامی را به بازیگری مؤثر در عرصه بین‌المللی و فرامنطقه‌ای مبدل نموده است.

روزنامه آلمانی تاگس سایتونگ در گزارشی از اوضاع بحرانی منطقه خاورمیانه، به نقش محوری ایران به‌عنوان یک قدرت منطقه‌ای اشاره نموده و نوشت: "حل بحران‌های خاورمیانه ازجمله مقابله با فتنه داعش، بدون کمک ایران تقریباً غیرممکن است... بی‌تردید ایران به‌عنوان یک قدرت منطقه‌ای دارای نفوذ بسیاری در میان کشورهایی ازجمله عراق، سوریه، لبنان و فلسطین است.

روزنامه فایننشال تایمز در مقاله ای به قلم " سوزان مالونی " – عضو موسسه محافظه كار آمریكایی بروكینز – می نویسد كه ایران بزرگ ترین برنده تحولات اخیر در منطقه است.

فریدون برکشلی رئیس دفتر مطالعات انرژی وین در گفتگو با ایلنا می گوید: آمریکایى‌ها، جمهورى اسلامى ایران را کانون اصلى قدرت در خاورمیانه قلمداد مى‌‌کنند و این در حالی است که واشنگتن حتى این باور را نسبت به ترکیه هم ندارد.

رسانه امریکایی (بلومبرگ)در گزارشی پیرامون تنش اخیرهای میان ایران و عربستان می گوید: ایران، اکنون قوی‌ترین بازیگر منطقه‌ای در خاورمیانه است. تهران، بازیگری تعیین‌کننده در سوریه، لبنان و عراق است و نفوذش به یمن و افغانستان هم گسترش یافته است.

این تنها بخشی از اعترافات رسانه های غربی و نشریات بین المللی است که نشان از قدرت و نفوذ ایران و موفقیت آن در عرصه منطقه ای و بین المللی دارد که به عنوان یک الگوی موفق  برای دیگر ملتها بویژه  امت اسلام مطرح شود و باعث شکل گیری یک تمدن نوین اسلامی واعتلای اسلام و امت اسلامی در دنیا شود .