عربستان سعودی موجب شرمساری همه مسلمانان شده است
1396/6/5
مسلمانان وحدتشان را به نمایش بگذارند
عربستان سعودی موجب شرمساری همه مسلمانان شده است
رهبر شورای علمای پاکستان تأکید کرد: آل سعود تصویری را از مسلمانان در تمام جهان ارائه کرده که باعث شرمساری همه شده است. لذا مسلمانان در این زمان باید اتحاد خود را به نمایش بگذارند.
رهبر شورای علمای پاکستان:
مسلمانان وحدتشان را به نمایش بگذارند/ عربستان سعودی موجب شرمساری همه مسلمانان شده است
رهبر شورای علمای پاکستان تأکید کرد: آل سعود تصویری را از مسلمانان در تمام جهان ارائه کرده که باعث شرمساری همه شده است. لذا مسلمانان در این زمان باید اتحاد خود را به نمایش بگذارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شافعی نیوز به نقل از خبرگزاری تقریب(تنا)، “مولانا منظر الحق تهانوی” رهبر شورای علمای پاکستان، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تقریب، تأکید کرد: ملت مسلمان در حال عبور از دوره ای حساس هستند و در این زمان باید با نشان دادن اتحاد خود هم زبان شوند.
وی پیرامون نقش عربستان سعودی گفت: خواسته های عربستان سعودی با نام اسلام پذیرفته نخواهد شد. عربستان سعودی اختیاری ندارد که بخواهد به تنهایی برای امت مسلمان تصمیم بگیرد.آل سعود تصویری را از مسلمانان در تمام جهان ارائه کرده که باعث شرمساری همه شده است. عربستان سعودی تبدیل به عروسک خیمه شب بازی یهود و مسیحیت شده است.
رهبر شورای علمای پاکستان در خصوص وضعیت موجود جهان اسلام گفت: امروز ما به عنوان افراد مسلمان گرفتار مسائل سطح پایینی هستیم و راه حل مشکلات بی تفاوتی و چشم پوشی از آن نیست.
وی افزود: فلسطین، یمن، سوریه، عراق، کشمیر، بوسنی و … همه به ما مربوط می شوند و از دغدغه های ما هستند اما هر کشور فقط به فکر خودش است؛ تا زمانی که ما در جستجوی عوامل کسب رضایت خودمان هستیم به این وضعیت دچار هستیم.
مولانا منظر الحق تهانوی درباره دلایل تفرقه میان امت مسلمان گفت: امت مسلمان به این دلیل تفرقه دارند که ما خود برای دخالت آمریکا و اسرائیل موقعیت ایجاد می کنیم. ما به خاطر پول داریم وجدانمان را می فروشیم و در نتیجه همه امت اسلام را غرق می کنیم و برای آنها قوا و نیرو فراهم می کنیم.
این عالم پاکستانی در خصوص ملت مسلمان پاکستان گفت: تاریخ شاهد است که همیشه دلیل اصلی آفات و صدماتی که برای پاکستان بوجود آمده، عربستان سعودی بوده است. در سال۱۹۷۷ عربستان جنگ با افغانستان را برما تحمیل کرد و فرقه گرایی در پاکستان را رواج داد. یعنی ما در هر زمان بردگی کردیم، بهای آن را هم پرداخت کردیم.
رهبر شورای علمای پاکستان در ادامه گفت: عربستان سعودی تنها کشور اسلامی است که نه تنها اسرائیل را به رسمیت شناخته بلکه با آن روابط دیپلماتیک هم برقرار کرده است. این درحالی است که هیچ کشور مسلمانی غیر از عربستان، اسرائیل را به رسمیت نشناخته است.
وی افزود: متأسفانه امروز با وجود افزایش تعداد علما اما اخلاقیات کاهش یافته است و کمتر به دستورات دین رفتار می شود؛ فقط در ظاهر است که ما مسلمانان با هم متحدیم در صورتی که در تمام این جریانات، جبهه جنگ عربستان سعودی است که قبل از همه آماده و پیشاهنگ شده است.
مولانا منظر الحق تهانوی در خصوص خاورمیانه نیز اظهار داشت: وضعیت خاورمیانه روز به روز خراب تر می شود. اینها همه تحت تسلط آمریکا است، و برای حفظ این وضع نقش عربستان سعودی بسیار با اهمیت بوده است.
وی در خصوص ائتلاف اسلامی که عربستان سعودی مدعی آن است گفت: این ائتلاف میان ۳۹ یا ۴۰ کشور اسلامی که عربستان ایجاد کرده بی فایده است. این در واقع اتحادی است که صرفا برای جلوگیری از خراب شدن شیرازه سلطنت آل سعود برقرار شده و هدفش حفاظت از این شیرازه است. عربستان می خواست از ایجاد اتحاد و نزدیکی میان مسلمانان استفاده کند؛که در آخر چنین هم نشد و بعد از تشکیل این ائتلاف بود که ماجرای قطر به وقوع پیوست.
این عالم پاکستانی در خصوص حکومت اسرائیل بر بیت المقدس خاطرنشان کرد: اسرائیل، فلسطین را از آنِ خود می داند و به دلیل اینکه علاوه بر آمریکا برخی از کشورهای اسلامی هم از او حمایت می کنند شجاعت پیدا کرده است. لذا تا زمانی که مسلمانان در یک موضع ظاهر نشوند و وحدتشان را به نمایش نگذارند، مسائل و مشکلات باقی می مانند. ما باید فراتر از مذهب و مسلک فکر کنیم؛ آن موقع است که بیت المقدس آزاد می شود.
مولانا منظر الحق تهانوی در خصوص تلاش حماس و آزادی فلسطین نیز گفت: حماس تشکیلات کوچکی است که در کار اسرائیل اختلال ایجاد کرده است. برخی کشورهای اسلامی مخالف حماس هستند. آنها طرفدار جدایی مسلمانان و تفرقه میان شیعه و سنی هستند اما باید بدانند که بیت المقدس فقط برای شیعه یا سنی نیست بلکه قبله اول تمام مسلمانان است و برای آزادی آن تلاش همه مسلمانان واجب است.
منبع: خبرگزاری تقریب