شورای افتای استان کردستان (قسمت اول)
1396/12/9
شورای افتای استان کردستان (قسمت اول)
شورای روحانیت مجمعی از روحانیون است که مهمترین وظیفه ان پاسخگویی به سوالات شرعی و استفاعات افراد حقیقی و حقوقی می باشد.

نهاد شورای روحانیت و افتای کردستان نهادی است که همزمان با تأسیس مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور بمنظور رسیدگی به مسائل شرعی جامعه اهل سنت منطقه غرب دایر گردید. این شورا از بدو ظهور خود، منشأ خدمات ارزنده ای برای مردم این مناطق بوده و در طول عمر پربار خود، به صدها هزار سوال و استفتاء اعم از رسمی و غیر رسمی پاسخ داده و هزاران مورد خصومت و منازعه را فیصله داده است؛ به همین دلیل کمتر خانواده ای را در سراسر کردستان و سایر مناطق اهل سنت می یابید که با شورای روحانیت و افتاء در ارتباط نباشد، از این رو، نام شورای روحانیت (افتاء) در غرب کشور، برای همه خانواده ها ، نامی مأنوس و آشناست.
جایگاه شورای افتاء و روحانیت
 الف. جایگاه حقیقی: از آنجا که اعضای شورای افتای کردستان، همواره از میان علمای برجسته و شخصیتهای علمی و مدرسین توانمند منطقه انتخاب گردیده اند، هم خود مورد تکریم و احترام علمای منطقه بوده و هم فتاوا و نقطه نظراتشان در موضوعات مختلف مذهبی، همواره مورد استقبال و پذیرش جامعه مخاطب قرار گرفته است.
ب. جایگاه حقوقی:  شورای روحانیت و افتای کردستان علاوه بر مقبولیت مردمی، ریشه در اصل دوازدهم قانون اساسی نیز دارد؛ زیرا قانونگذار، همه محاکم دادگستری کشور را ملزم کرده است که حقوق مدنی شهروندان اهل سنت کشور را در حوزه احوال شخصیه محترم شمارند و همه آراء و احکام قضائی خود در دعاوی را، مطابق با موازین فقهی آنان صادر نمایند؛ از این رو می بایست نهادی تأسیس گردد تا هم به مکاتبات مراجع رسمی و محاکم دادگستری در سراسر کشور پاسخ دهد و هم ضامن حسن اجرای اصل دوازدهم قانون اساسی باشد، در نتیجه شورای روحانیت و افتای کردستان، به عنوان تنها مرجع رسمی جهت پاسخگویی به استفتائات و استعلامات محاکم کشور در موضوعات احوال شخصیه پیروان مذهب فقهی امام شافعی (رض) در همه شهرهای غرب کشور دایر گردید. بنابراین جایگاه شورای افتای استان کردستان، یک جایگاه حقوقی و قانونی است. اما مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور و در رأس آن نماینده مکرم ولی فقیه در کردستان، ظرفیت شورای روحانیت را بسی فراتر از آن می دید که فعالیتهای این شورا، با وجود نیروی انسانی توانمند، حضور شخصیتهای موجه، سابقه درخشان و بیش از سه دهه تجربه، صرفا به پاسخگوئی فقهی محدود بماند، لذا در صدد برآمد که ضمن تثبیت جایگاه حقوقی شورا و تحکیم ارکان آن، جایگاه و موقعیت حقیقی آن را که همانا پاسخگویی به همه مطالبات معنوی و دینی مردم غرب کشور است، احیاء و اعاده نماید تا از این پس صلاحیت و مأموریت و حوزه فعالیت این شورا، محدود به مباحث و موضوعات گذشته نماند، بلکه این شورا که اعضای آن از میان فضلا و بزرگان استان انتخاب شده اند، رسما در همه امور مذهبی مورد نیاز جامعه دینی کردستان اعم از فقهی و کلامی اظهار نظر نمایند و مردم  متدین و با فرهنگ کردستان را از مراجعه به جهات غیر رسمی بی نیاز سازند؛ به همین منظور در سال 1395تغییراتی در ساختار شورای روحانیت و افتای کردستان و نیز تعداد اعضای آن اعمال گردید تا شورا با رویکرد جدید و امکانات بهتر و تعداد اعضای بیشتر، بتواند رسالت خطیر خود را به انجام برساند.
از جمله این تغییرات، افزایش تعداد اعضای شورا در شهرستانها از سه نفر به شش و در برخی شهرها به هفت نفر بود، این ترکیب جدید می نوانست موجب هم افزائی اعضاء و افزایش ضریب اطمینان مخاطبان، به صحت و دقت فتاوای صادره باشد.

اعضای شورای عالی افتاء استان کردستان
اما مهمترین تغییر در ساختار شورای افتای استان، انتخاب اعضای شورای عالی افتاء از یک سو و تأسیس دبیرخانه و ستاد مرکزی شورای افتای استان از سوی دیگراست.  
شورای عالی افتای استان کردستان هیئتی از علمای بلند پایه استان کردستان است که علاوه بر رصد فتاوای شورای افتای شهرستانها به موضوعات، مباحث و استفتائات مربوط به قضایای معاصر و مسائل مستحدثه پاسخ می دهد.
شورای عالی افتای استان کردستان مرکب از تعداد 11 نفر از روحانیون برجسته استان کردستان است
این اعضاء عبارتند از:
«ماموستا ملا محمود مدرس»، از اساتید برجسته و پیشکسوت در تدریس علوم حوزوی و موفق در تربیت تعداد قابل توجهی طلبه؛
«ماموستا ملا محمود ادبی»، امام جمعه سابق تکاب، از مدرسین علوم دینی و صاحب قلم و دارای آثاری در حوزه اندیشه دینی؛
«ماموستا ملا حیدر مصطفوی»، از مدرسین پیشکسوت و صاحب تألیفات متعهد در حوزه علوم اسلامی؛
«ماموستا سید محمد سعید حسینی»، از مدرسین مدارس علوم دینی ، امام جمعه موقت سنندج و سردفتر ازدواج و طلاق؛
«ماموستا ملا مصطفی شیرزادی»، امام جمعه دائم مریوان؛
«ماموستا ملا عبد الله حیدری»، از مدرسین برجسته و پیشکسوت و امام جمعه دائم شهر بانه؛
«ماموستا ملا فایق رستمی»، از مدرسین مدارس علوم دینی و نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری؛
«ماموستا ملا عبد الرحمن خدائی»، امام جمعه سنندج و نماینده سابق مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری؛
«ماموستا محمد امین راستی»، از مدرسین مدارس علوم دینی، عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت  و از قضات برجسته استان کردستان؛
«ماموستا سید اشرف حسامی»، از مدرسین مدارس علوم دینی و سردفتر ازدواج؛
«ماموستا محمد اشرف ایل بیگی»، از مدرسین مدارس علوم دینی و دبیر فعلی شورای عالی افتای استان کردستان.
این شورا در نشست های خود موضوعات و مسائل مهم فقهی مورد نیاز و ابتلای جامعه اهل سنت غرب کشور را مورد بررسی قرار می دهد و در چهار چوب مذهب فقهی امام شافعی رضی الله عنه فتاوای مقتضی را صادر می نماید
ضوابط و اصول مورد توجه شورای عالی در صدور فتاوا
الف.  پاسخگوئی به استفتائات استانی، منطقه ای و کشوری؛
ب.  پاسخگوئی به مسائل و موضوعات عام البلوی؛
ج. پاسخگوئی به مسائل و موضوعات مستحدثه؛
د.  اظهار نظر نهائی در موارد اختلافی میان اعضای شورا و یا دفاتر شهرستانی؛
 هـ.  تجدید نظر در فتاوای شهرستانهایی که مورد اعتراض و یا تشکیک مستفتی قرار گیرد، اعم از اینکه مستفتی شخص حقیقی یا حقوقی باشد.