تدوین سند جامع فرهنگی از نیازهای اصلی کردستان است/ضرورت تربیت روحانیون توانمند و در تراز انقلاب
1399/10/2
نماینده ولی فقیه در استان کردستان:
تدوین سند جامع فرهنگی از نیازهای اصلی کردستان است/ضرورت تربیت روحانیون توانمند و در تراز انقلاب
نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: تدوین سند راهبردی جامع در حوزه فرهنگ نیاز اصلی کردستان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شافعی نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرضا پورذهبی در جمع اعضای شورای عالی افتای استان کردستان در سنندج، اظهار کرد: در حدود چهار ماه حضورم در استان بجز جلسات اولیه که دیدارهای مختلفی بود بخش عمده‌ای از وقتمان را به رصد وضعیت استان گذاشتیم.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان تصریح کرد: ساعت‌ها از وقت غیر اداری برای رصد وضعیت استان وقت گذاشته‌ایم و در این راستا به شهرستان‌های مختلف استان نیز سفر کرده‌ایم.

ضرورت رسیدن مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور به جایگاه اصلی

وی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین اولویت ما تقویت مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور و رسیدن این نهاد انقلابی به جایگاه اصلی خود در مرکز استان و شهرستان‌های مختلف است.

وی افزود: احساس می‌کنیم بدنه دچار مقداری تحلیل و رخوت شده و نیاز به یک نفس تازه و با تجربه داشت که در همین راستا حجت‌الاسلام عسگری را که به لحاظ تجربه انسانی توانمند هستند به عنوان مدیر جدید مرکز انتخاب کردیم.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان ضمن تقدیر از تلاش‌های حجت‌الاسلام منتظری مدیر سابق مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور، گفت: امیدواریم با حضور مدیر جدید شاهد رونق بخشی بیشتر به مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در حوزه‌ وظایف مختلف نسبت به جامعه هدف باشیم.

وی عنوان کرد تربیت روحانیون و طلاب عالم و مسلط به اداب و روش طلبه‌گی از اولویت‌های مهم در سیاست‌های جدید مرکز است و برای داشتن  افرادی در این سطح از توانایی و تاثیرگذار که در مسیر تربیت در کنار علم دارای تقوا باشند، نیاز به تلاش مضاعف داریم.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان اضافه کرد: طلاب و روحانیون که در مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور تربیت می‌شوند باید عالم، متقی و در تراز انقلاب باشند و بتوانند در مسیر تحقق اهداف و آرمان‌های نظام و ساسیت‌های آن به درستی گام بردارند.

وی با بیان اینکه برای این مهم نیاز به کادرسازی و تقویت‌ در حوزه‌های مختلف داریم، گفت: در استخدام و بکارگیری افراد در مرکز بزرگ در مرکز استان و شهرستان‌ها نباید ملاک فقط روحانی‌ بودن باشد.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان بر تربیت افراد با داشتن شاخصه‌های لازم در راستای بکارگیری در پست‌های مختلف در دفاتر مرکز بزرگ اسلامی در سطح شهرستان‌ها را ضروری دانست و عنوان کرد: در دفاتر مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور باید در حوزه آموزش، پژوهش و حتی مسائل مالی افرادی بکارگیری شوند که از بدنه روحانیون توانمند و آموزش‌ دیده باشند.

تمرکززدایی باید جای تمرکزگرایی را بگیرد

وی اضافه کرد: تمرکززدایی به جای تمرکزگرایی در راستای رسیدن به اهداف مورد توجه جدی قرار گیرد امروز متاسفانه رغبت بیشتر ماندن در مرکز استان است این رویه ما را با کمبود نیروی لازم در شهرستان‌ها مواجه می‌کند.

وی افزود: چرخشی شدن مدیران به منظور چرخش افکار و ایده‌های جدید در شهرستان‌ها از مباحث مهم دیگری است که باید مد نظر قرار بگیرد.

تدوین سند جامع تحول فرهنگی در کردستان

نماینده ولی فقیه در استان کردستان در ادامه تحول فرهنگی در کردستان را نیاز ضروری دانست و اذعان کرد: تدوین سند راهبردی جامع در این راستا نیاز ضروری است که البته بخشی از این سند قبلا تهیه شده است.

به گفته وی، توجه جدی به مطالبات رهبری و بهره‌گیری از ظرفیت اندیشمندان و افراد صاحب نظر و فاضل در تدوین این سند جامع و عملیاتی کردن آن امری ضروری است.

وی تقویت بنیه علمی و فرهنگی روحانیون را از دیگر نیازهای ضروری دانست و عنوان کرد: تقویت اقتصادی روحانیون از دیگر نکات مهمی است که البته در این راستا برنامه‌ریزی‌ها و تصمیماتی گرفته شده است.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان افزود: تقویت مسائل فرهنگی در بین جامعه روحانیون به شدت مورد توجه بوده که البته تحقق اهداف در این حوزه نیاز به همراهی و همکاری همه حضرات دارد.