احترام به اختلافات و تفاوت دیدگاهها؛ رویکرد اصلی دین مبین اسلام
1399/8/26
اسلام پژوه و محقق فیلیپینی:
احترام به اختلافات و تفاوت دیدگاهها؛ رویکرد اصلی دین مبین اسلام
صلح و دوستی و جلوگیری از تبعیض از مهمترین آثار رویکرد عقلانی و اخلاقی و اجتماعی یک کشور است که در ماجرای اخیر و اهانتی که به ساحت پیامبر بزرگوار اسلام صورت گرفت، دیده نشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شافعی نیوز، «منتظر بون گالون»، اسلام پژوه و محقق فیلیپینی در گفتگو با تقریب در واکنش به مواضع اهانت آمیز مقام های فرانسه به ساحت پیامبر اکرم (ص) گفت: «رئیس جمهور فرانسه در حالی از اهانت شهروندان این کشور به دین اسلام و پیامبر اکرم (ص) حمایت می کند که به خوبی معلوم می شود که او هیچ شناختی از دین اسلام و آموزه های رحمانی آن ندارد».

وی در ادامه افزود:« ایمان استوار به خداوند رحمان و ممانعت از هرگونه فخرفروشی و تبعیض قومی و توجه به برابری انسان‏ها جزو ارزشهای اصلی دین اسلام است که پیامبر بزرگوار اسلام با تکیه به این اصول تلاش می کرد تعصب کورکورانه قومی و نژادی دوره جاهلیت را از بین ببرد».

به گفته  «منتظر بون گالون» تاریخ دنیای اسلام نشان داده است که ایجاد روابط صلح آمیز با دیگر ادیان و احترام به اختلافات و تفاوت دیدگاهها تا چه اندازه مورد توجه قرار داشته است. در حالی که نگاهی به تاریخ روابط کشوری مانند فرانسه یادآور جنایتهایی است که این کشور در قاره آفریقا و در کشورهایی همچون الجزایر و تونس انجام داده است».

وی در ادامه افزود: «طبق مقررات دین اسلام، مسلمانان وظیفه دارند که نسبت به افراد غیرمسلمان، با اخلاق دوستانه و بر اساس عدل رفتار کنند و حقوق آنها را درنظر بگیرند».

«منتظر بون گالون» با بیان اینکه اصل مدارا و تحمل مخالف در ادیان دیگر هم مطرح شده است، افزود: «صلح و دوستی و جلوگیری از تبعیض از مهمترین آثار رویکرد عقلانی و اخلاقی و اجتماعی یک کشور است که در ماجرای اخیر و اهانتی که به ساحت پیامبر بزرگوار اسلام صورت گرفت، دیده نشد. آنچه جوامع غربی باید متوجه باشند این است که تنها با مدارا با پیروان سایر ادیان و مذاهب دیگر، حفظ حقوق آنها و احترام به اصل انسانیت آنهاست که می توان شاهد همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف بود و از جلوگیری خشونت و تروریسم جلوگیری کرد».