رونمایی از کتب وقفی خانواده مرحوم ماموستا عبدالله مومنی در سنندج
1399/8/6
رونمایی از کتب وقفی خانواده مرحوم ماموستا عبدالله مومنی در سنندج
از کتبی که از سوی خانواده ماموستا عبدالله مؤمنی وقف دانشگاه مذاهب اسلامی شده بود، در مراسمی با حضور امام جمعه سنندج و مسئولان اداره اوقاف استان کردستان رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان به نقل از ایکنا ، عثمان یوسفی، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی واحد سنندج در مراسم رونمایی از کتب وقفی خانواده مرحوم ماموستا عبدالله مومنی، به دانشگاه مذاهب اسلامی واحد سنندج با اشاره به نقش تمدن‌ساز چشمه همیشه‌جاری و سرمایه ماندگار وقف اظهار کرد: وقف می‌تواند زمینه‌ساز رشد علمی، فرهنگی، اقتصادی در سطح جامعه شود.

وی افزود: امروزه جوامع مختلف به اهمیت وقف و بنیادهای وقفی و خیریه به عنوان پدیده‌ای سودمند و در مسیر رشد و تعالی تمدن انسانی و توسعه همه جانبه جامعه حتی در مادی‌ترین تمدن‌های امروزی‌ باور پیدا کرده‎‎اند.

وقف را از مهم‌ترین عوامل فروزان ماندن مشعل دانش و انجام پژوهش علمی در دنیای اسلام بلکه سراسر جهان خواند و تاکید کرد: اگر حقیقت وقف‌ درست شناخته شود و مورد توجه قرار بگیرد، امروز نیز می‌تواند بیش از پیش کار ساز و سرنوشت ساز باشد و نقش مؤثر خویش را در پیشبرد علوم و فنون و ابلاغ ارزش‌های الهی و انسانی به نحو احسن ایفا کند.

حجت صبوری، معاون فرهنگی اداره اوقاف و امور خیریه استان کردستان اظهار کرد: یکی از فلسفه‌های ایجاد وقف و موقوفات، رفع نیازهای جامعه بوده است تا در جامعه یا در هر بخشی که ضرورت دارد، برای رفع آن وقفی صورت گیرد.

وی افزود: وقف یعنی بهره‌مندی افراد از مزایای موقوفات در حوزه‌های وقف خاص و عام، با این دید و نگرش، بهره‌مندی گروه‌های هدف از مزایای وقف محدود می‌شود.

صبوری با اشاره به اینکه در این راستا از گذشته به دلیل کمبود مساجد در سطح شهر و روستاها واقفان نیات خود را بیشتر وقف به تأسیس مساجد کرده بودند، عنوان کرد: امروزه با توجه به نیازهای روز جامعه و مشکلات بسیاری زیاد خانواده‌ها نیات واقفان نیز باید تغییر کند تا بتوان ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی جامعه را خشکاند.

وی عنوان کرد: امروز جامعه در حوزه‌های اشتغال، تحصیل و ازدواج جوانان، کتاب و کتاب‌خوانی، معیشت مردم، کمک به دانش‌آموزان بی‌بضاعت و خانواده‌های نیازمند وقف جدید است.

معاون فرهنگی اداره اوقاف و امو رخیریه استان کردستان یادآورشد: به نظر می‌رسد بهترین راه ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف اجرای امینانه نیات واقفان خیراندیش است که در این راستا اداره اوقاف و امور خیریه استان کردستان همواره اجرای امینانه نیات واقفان را در دستور کار خود قرار داده است.