مواسات مسلمانان در مقابله با بلایا
1399/7/29
مواسات مسلمانان در مقابله با بلایا
مسئله مواسات در شرایط کنونی و مقابله ایران و سایر کشورهای جهان به ویژه کشورهای اسلامی در مقابله با ویروس کرونا اهمیتی دوچندان دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شافعی نیوز ، مواسات در لغت به معنای مساعدت، همکاری، غمخواری، مشارکت و سهیم ساختن است بنابر اصل مواسات مسلمانان باید نیازمندان و دوستان را شریک مال و معاش خود دانسته و نیاز آنها را برآورده سازد.

مسلما خانواده ها، رسانه ها، مراکز دینی، مدارس و ادارات بیشترین سهم را در برقراری مواسات دارند. در واقع همه نهادهای اجتماعی اعم از خانواده و آموزش و پرورش باید مشارکت فعالانه داشته باشند و این نهادها ظرفیت های خود را در مسیر مجسم شدن فضای دیگرخواهی به میدان بیاورند.

البته که هریک از این نهادها مسئولیت ذاتی خود را دارند که با دیگری تفاوت شکلی  و اجرایی دارد اما در نهایت این نهادها می توانند مثل رودهایی که به یک دریا سرازیر می شود با عمل به مسئولیت های خود در نهایت آن دریای مواسات را به وجود بیاورند؛ به عنوان مثال در راهپیمایی اربعین مشاهده می شود که چه فضایی از مواسات، همدلی و مهربانی موج می زند. این حرکت بهترین تبلیغ برای اسلام است و نشان می دهد مسلمانان این ظرفیت را دارند و می توانند فضای مواسات را متوقف در اربعین نبینند و کار را به جایی برسانند که اگر از سایر کشورها به کشورهای اسلامی وارد می شوند، این برخورد مهربانانه و همراه با همدلی را به عنوان یک سوغاتی بزرگ فرهنگی با خود همراه کنند. در حقیقت این رخداد بهترین مصداق برای صدور انقلاب و اسلام است.

مسئله مواسات در شرایط کنونی و مقابله ایران و سایر کشورهای جهان به ویژه کشورهای اسلامی در مقابله با ویروس کرونا اهمیتی دوچندان دارد.

اگرچه ویروس کرونا با خود تلفات انسانی به همراه داشته و باعث چالش در اقتصاد جهانی و رکود در بخش تولید و سخت شدن معیشت مردم شده است، اما ملت ایران توانست با هدایتهای رهبر معظم انقلاب نقش موثری در مقابله با این بیماری داشته باشند.

به عنوان مثال ظرف چند ماه گذشته برخی از تولیدکنندگان محصولات مورد نیاز بخش بهداشت و درمان توانستند با اتکا به حمایت دولت و در مدت کوتاهی با تغییر کاربری خط تولید، متناسب با نیاز کشور به فرایند کار سرعت بخشیده و میزان تولید خود را به شکل جهشی افزایش دهند. تولید امکانات و دستگاههای مورد نیاز کشور در این عرصه و طراحی و تولید برخی از اقلام مانند کیت تشخیص کرونا، سامانه تشخیص پونومی کووید 19 و برنامه و نرم افزار آموزشی کرونا و نیز بهسازی و افزایش کارایی دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور که برای اولین بار صورت گرفت، از جمله این موارد هستند.

مطالعه و دستیابی اولیه به انواع روش های درمانی مانند استفاده از روش سلول درمانی و داروهای مقابله با کرونا مانند داروهای گیاهی و نوترکیب برای ساخت واکسن نیز حرکت در همین مسیر و بیانگر توان علمی دانشمندان و نخبگان ایران اسلامی است.

با توجه به ضریب نفوذ و اقبال روزافزون مخاطبان و به ویژه جوان ها به فضای مجازی مسلما ظرفیت بسیار بالایی در این زمینه وجود دارد و در صورت هوشیاری همه کشورهای مسلمان می توان از این ظرفیت برای به اشتراک گذاشتن دستاوردها و تجربیات جداگانه هر یک از کشورها برای مقابله با کرونا استفاده کرد.

حمید رضا ترقی عضو اتحادیه جهانی تقریب نهاد فعالان سیاسی