مسجد بهترین مکان و جلوگاه وحدت مسلمانان است
1399/5/25
امام جمعه سنندج:
مسجد بهترین مکان و جلوگاه وحدت مسلمانان است
امام جمعه سنندج گفت: دشمن از وحدت مسلمانان در هراس است و مسجد به ویژه نماز جمعه بهترین نمود و جلوگاه وحدت مسلمانان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا فایق رستمی اظهار کرد: حمد و ستایش سزاور خداوندی است که انسان را به زیباترین شیوه خلق کرده است.

وی افزود: خداوند می فرماید انسان را از لحاظ دین و معرفت، اخلاق و منش و ...به زیباترین شیوه آفریده ایم و راه هدایت را با فرستادن پیامبرانی از بین خودشان برایشان هموار کردیم.

امام جمعه سنندج خاطرنشان کرد: خداوند پیامبرانی را بر بشریت فرستاد تا راه هدایت و رستگاری را به آنان بیاموزد و پیامبران راه راست را به انسان ها یاد دادند.

ماموستا رستمی تصریح کرد: خداوند در قرآن می فرماید ما از هر قوم و ملتی پیامبری را فرستادیم تا قوم خود را از شرک و بت پرستی رهایی بخشند و به سوی نور و رحمت هدایت کنند.

وی گفت: پیامبر مکرم اسلام به عنوان اسوه اخلاق و معرفت آخرین پیامبر الهی بود که بر تمام جهان بشریت فرستاده شد و دین الهی را تکمیل کرد.

امام جمعه سنندج اظهار کرد: مسچد مکان راز و نیاز و ملاقات و مرکز و خانه عبودیت و توحید و مکان نزدیکی دل ها به هم است.

ماموستا رستمی با بیان اینکه مسجد یکی از مهمترین ارکان در آموزش و تعلیم انسان ها در طول تاریخ بشریت بوده است، گفت: بسیاری از انسان های بزرگ در مسجد تعلیم و تربیت یافتند و به درجات رفیع انسانی نائل آمدند.

وی به جایگاه مسجد از منظر احادیث گریزی زد و عنوان کرد: هر آنچه در این دنیای خاکی وجود دارد به اندازه یک وجب زمین که به مسجد برای سجده و عبادت انسانها درست شده باشد ارزش ندارد.

وی گفت: مسجد نخستین جایی است که حتی قبل از پیدایش انسان مکان آن در زمین مشخص شده است و این مهم در قرآن مورد اشاره قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه مسجد محل و مرکز وحی و رسالت است، تصریح کرد: مسجد نقطه گاه و مرکزیت پرورش و تربیت انسان ها است و بهترین مکان برای عبادت و وحدت جامعه اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: کسانی که تعمیر مساجد می کنند چه با سرمایه و مال خود و چه با عبادت و حق پرستی نزد خداوند والاترین جایگاه ها را دارند و قرآن از آنها به عنوان هدایت یافتگان نام می برد.

وی افزود: پیامبر مکرم اسلام در مورد جایگاه مسجد می فرماید« هر انسانی مسجدی بسازد و هدفش رضای خدا باشد خداوند بنایی به اندازه همان مسجد در بهشت به او می دهد».

امام جمعه سنندج تصریح کرد: خداوند خطاب به انسان می فرماید خانه من در روی زمین مساجد است و کسانی که برای زیارت این خانه می آیند آنها بزرگترین و بهترین عبدها هستند.

وی اظهار کرد: حضرت علی(ع) می فرماید«نشستن در مسجد جامع برای من عزیزتر از نشستن در بهشت است .

وی اضافه کرد: سه چیز در روز قیامت نزد خداوند شکایت می کنند، مسجدی که خراب شده و مردم در آن نماز نمی خوانند و  عالمی که بین جاهلین گیر کرده و قرانی که روزی طاقچه رها شده و گرد و غبار روی آن نشسته باشد.

امام جمعه سنندج اظهار کرد: تمام فرشتگان الهی برای انسانی که مسجدی را بنا و یا تعمیر کند، تا روز قیامت دعا می کنند.

وی اذعان کرد: دشمن از وحدت مسلمانان در هراس است و مسجد به ویژه نماز جمعه بهترین نمود و جلوگاه وحدت مسلمانان است.

وی با بیان اینکه تمام مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مسائل روز در مساجد مورد اشاره قرار می گیرد،عنوان کرد: مساجد در طول تاریخ اسلام از زمان پیامبر مکرم اسلام تا به امروز تنها کارکرد دینی نداشته، بلکه به تمام مشکلات و مسائل جامعه توجه داشته است.

وی تصریح کرد: اگر به خطبه های حضرت علی(ع) در نهج البلاغه هم نگاه کنیم می بینیم که آن امام همام در خطبه هایی نماز جمعه به تمام مسائل مردم توجه اشاره می فرمودند و این نشان می دهد که مساجد در طول تاریخ در کنار کارکرد مهم دینی همواره مکانی برای پرداختن به تمام مسائل و مشکلات جامعه بوده است.

امام جمعه سنندج با بیان اینکه دشمن از دوچیز می ترسد یکی قرآن کریم که دانشگاه بزرگی برای ایمان داران است، گفت: قرآن شفا و رحمت برای هر ایماندار و هدایت بخش تمام جوامع بشریت است.

وی افزود: دوم مساجد که مکان تجمع و وحدت مسلمانان است و توجه امت اسلامی به این دو رکن مهم موجب پیروزی در برابر تمام توطئه های اسلام و گسترش و بالندگی این دین الهی خواهد شد.