استفاده داعش از پوشش اهل سنت
1399/5/11
استفاده داعش از پوشش اهل سنت

نشریه اشپیگل آلمان با ارائه اسنادی اثبات نمود که چگونه حزب بعث عراق طراح اولیه داعش بوده بنابراین کاملا پرواضح است که درگیری های منطقه سیاسی است نه مذهبی و اسلامی !

نشریه آلمانی اشپیگل اسنادی را منتشر کرد که بار دیگر این تئوری که ادعا می کند داعش یک گروه اسلامی است ، نفی نمود . این اسناد از خانه ای در سوریه بدست آمد که توسط یکی از مقامات اطلاعاتی سابق عراقی اشغال شده بود .

این اسناد حاکی از طرحی است که برای تاسیس و فعالیت داعش ارائه شده و نشان می دهد که تشکیل داعش تا چه حد از تشکیل یک گروه مذهبی فاصله دارد . بر اساس این اسناد _ و همانگونه که برخی فرضیات نیز مطرح شده بود _ گروهی از بعثی ها و سکولارهای طرفدار صدام استراتژی تاسیس گروهی تحت عنوان « دولت اسلامی » را بنبان گذاری کرده تا با استفاده از آن قدرت سیاسی را به این حزب معدوم شده بازگردانند .

کریستف روتر در توضیح این اسناد در اشپیگل می نویسد : دلیل ساده ای وجود دارد که چرا در یادداشت های حاجی بکر ، سرهنگ سابق عراقی ( در زمان صدام ) این گونه آمده که اعتقادات مذهبی حتی در حد متعصبانه آن نمی تواند تضمین کننده پیروزی باشد اما با سوء استفاده از ایمان و مذهب دیگران می توان تا حدودی به دستیابی به پیروزی امیدوار بود .

_ بنیان گذاری داعش

در سال 2010 ، بکر و گروه کوچکی از افسران اطلاعاتی سابق عراق ، ابوبکر البغدادی را بعنوان خلیفه  و رهبر رسمی دولت اسلامی ( داعش ) تعیین کردند . آنها برای این انتخاب خود اینگونه استدلال نمودند که وی یک روحانی تحصیلکرده است که می تواند به گروه ، چهره ای مذهبی و دینی بدهد . هشام الهاشمی ، روزنامه نگار عراقی بر اساس مشاهدات خود اعلام کرده که البغدادی یک ملی گراست و نه اسلامگرا .

آیا در نهایت می توانیم با قاطعیت اعلام کنیم که درگیری ها و آشوب های خاورمیانه ارتباطی با اسلام ندارد ؟

کسانی که ادعا می کنند که شیعه و سنی در بن بست درگیری های فرقه ای و مذهبی خود در منطقه گرفتار شده اند نمی توانند زندگی دوستانه و مسالمت آمیز این مذاهب را در سراسر خاورمیانه در دوره عثمانی و پیش از آن توجیه نمایند . به عبارت دیگر ، درگیری و اختلاف میان شیعه و سنی پدیده ای خودساخته و جعلی است که بدنبال رویدادهای ذیل در دوره مدرن مطرح شده است :

1- ایجاد کشورهای مستعمره غرب پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی در سال 1919

2- کشف نفت در دهه 1920

3- ایجاد دولتی یهودی در سال 1948

4-  کودتای امریکایی که موجب براندازی رییس جمهور دموکراتیک و منتخب مردمی در ایران در سال 1953 گردید .

هر چهار مرحله فوق در کنار یکدیگر موجب بروز وضعیت کنونی در خاورمیانه شده است. بدنبال کودتای آمریکایی و به قدرت رسیدن دیکتاتور موردنظر آمریکا درایران _ محمدرضا پهلوی _ پیمانکاران نظامی و غیرنظامی ( نفتی ) ایالات متحده طی دهه 1950 تا 1970 به ایران سرازیر شدند . شاه ، آمریکا و حامیان آن در حالی ثروت عطیم نفتی را غارت می کردند که فقر و بیکاری در میان مردم ایران در اوج خود قرار داشت .

دراین میان عربستان سعودی از روابط ویژه میان شاه ایران و آمریکا دچار نگرانی شده و این هراس را داشت که ایالات متحده ، خواسته یا ناخواسته در حال گسترش قدرت و نفوذ  جمهوری اسلامی در منطقه می باشد . سعودی ها از مدتها قبل تحت حکومت فرقه تحریف شده ای از اسلام تحت عنوان وهابیت قرار داشتند . این فرقه در قرن 18 توسط محمد بن عبدالوهاب ارائه شده و ماهیتی خشونت آمیز نداشت . همچنین پیروان این فرقه ادعای نسبیت با اهل سنت را داشته و دارند . نبابراین سلطنت سعودی وهابیت را بعنوان ابزار سیاسی ایده آل برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه برگزید .

_ دلارهای نفتی ؛ رکن اصلی وهابیون

هنگامی که ایالات متحده طی جنگ سال 1973 از اسرائیل حمایت کرد ، اوپک که تحت رهبری عربستان قرار داشت صادرات نفت به کشورهای غربی را تحریم نمود . همین اقدام بهای جهانی نفت را به شکلی نجومی افزایش داده و میلیاردها دلار از هزینه های خرید نفت توسط کشورهای غربی را به خزانه پادشاهی آل سعود واریز نمود . ریاض از این مبلغ هنگفت به منظور تقویت وهابیسم علیه شیعیان در سراسر منطقه بهره برده است

از همین زمان ، مساجدی به سبک سعودی در سراسر خاورمیانه ، آفریقا و آسیای مرکزی ساخته شد و مدارس اسلامی نیز آموزش ایدئولوژی وهابیت را آغاز نمودند . کارن آرمسترانگ ، نویسنده و مفسر برجسته در این باره می نویسد : مخالفت وهابیسم با تمامی مذاهب اسلامی و سایر ادیان به عمق انگلستان و آمریکا و از آنجا نیز به اردن ، سوریه و پاکستان وارد شد . به دنبال این شرایط ، ایالات متحده از مخالفت و دشمنی ریاض با تهران استقبال و پادشاهی آل سعود نیز ارتش ایالات متحده را بعنوان نیروهای محافظ خود در منطقه می داند .

استراتژی سعودی ها برای مقابله با ایران پس از وقوع انقلاب اسلامی و اخراج شاه پهلوی و آمریکایی ها ازایران قوت بیشتری گرفت و از آن پس ریاض بعنوان متحد ارشد واشنگتن در خاورمیانه مطرح گردید . در سال 1980 صدام با تصور اینکه ایران بدون حمایت آمریکا کشوری ضعیف و قابل اشغال است ،  با تکیه بر حمایت های همه جانبه ایالات متحده و عربستان به جمهوری اسلامی حمله کرد .

در دسامبر سال 1979 و بدنبال اشغال افغاسنتان توسط روس ها ، دولت ریگان بودجه ای بالغ بر 2 میلیارد دلار را صرف تقویت وهابیت نمود تا از این طریق اتحاد جماهیر شوروی را از افغانستان بیرون نماید . انواع آموزه های خشونت آمیز و نظامی وهابی در کتاب های درسی کودکان افغانی گنجانده شد .

_ بازگشت یاغیان وهابی به خانه

پس ازاخراج روس ها از افغانستان در سال 1989 ، به کشورهای خود در یمن ، عربستان سعودی ، مصر و کشورهای حوزه خلیج فارس بازگشتند . این بازگشت منجر به گسترش افار ضداسلامی و ضدشیعی آنان در کشورهایشان گردید . نقش بازگشت این جنگجویان تندرو در برخی از کشورهای مسلمان بیش از سایرین مشهود بود : حمله عراق به کویت و همچنین وقوع حملات 11 سپتامبر به ساختمان های تجارت جهانی در نیویورک از جمله آنها می باشد .

نویسنده این مقاله در انتها خاطرنشان کرد : پرواضح است که جنگ کنونی در عراق یک جنگ سیاسی  است و درگیری و تفرقه میان شیعه و سنی تنها پوششی برای پنهان نمودن این هدف می باشد . فعالیت شیعیان در عراق بطور ضمنی موجب تقویت موضع و نفوذ ایران در منطقه می شود . داعش از پوشش اهل سنت برای دستیابی به هدف نامشروع خود ، یعنی کنترل بر عراق و سوریه استفاده می نماید .

شاید بتوان عراق را عرصه ای برای یک جنگ جهانی دانست چرا که در یک طرف آن اتحاد آمریکا و اروپا قرار داشته و در سویی دیگر اتحاد روسیه و چین . پکن و مسکو از متحدین سرسخت ایران به شمار رفته و آمریکا و اروپا نیز از هم پیمانان عربستان سعودی و دیگر کشورهای خلیجی محسوب می شوند .

منبع: شفقنا

نویسنده: جی سی ورلمان