عید قربان عید رهایی از تعلقات دنیوی
1399/5/8
آداب عید قربان در کردستان
عید قربان عید رهایی از تعلقات دنیوی
عید قربان عید راهایی از تعلقات و سرسپردگی به درگاه خداوند است عیدی که در میان مسلمانان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و در هر نقطه از ایران اسلامی رنگ و بوی خاص خود را دارد.

تاریخ عید قربان در حقیقت به قبل از دین اسلام بر می‌گردد روزی که ابراهیم به امر پرودگار کمر به ذبح فرزندش اسماعیل در راه پروردگار بست و به ازن خداوند تبارک و تعالی با سربلندی از این آزمایش بیرون آمده و از قربانی کردن فرزند دلبندش معاف شد و به جای آن قوچی در راه خدا قربانی کرد.

حال و هوای عید قربان در استان کردستان به واسطه فرهنگ و هنر غنی سرزمین مسجد و مناره بسیار متفاوت است، مراسماتی که روزها قبل از عید قربان در دیار اختیاردینی‌ها آغاز می‌شود

روزه‌داری قبل از عید قربان

مردم این دیار ۱۰ روز قبل از عید قربان به استقبال این عید بزرگ می‌روند و روزه می‌گیرند، روزه‌ای که به ۹حاجیان مشهور است.

مردمان این دیار معتقد هستند روزه در این ایام از اجر و ثواب بسیاری برخوردار است از این رو کوچک و بزرگ حتی در گرمترین فصل سال هم روزه گرفتن را به عنوان یک اصل مهم قبل از عید قربان به عنوان یک وظیفه دینی قلمداد و انجام وظیفه می‌کنند.

برخی‌ها که به لحاظ جسمانی شاید توانایی کمتری دارند به روزه در روز عرفه اکتفا می‌کنند و با انجام اینگونه عبادت‌ها خود را مهیای برپایی عید سعید قربان می‌کنند..

شب قبل از عید قربان مساجد با ندای الله‌اکبر همچون عید سعید فطر مردم را برای حضور در مسجد به نوعی فراخوان می‌کنند

ندای الله اکبر همزمان با طلوع آفتاب بر آسمان شهر از مساجد بلند می‌شود و مردم به صورت تک نفره و یا دسته جمعی برای ادای نماز عید راهی نزدیک‌ترین مساجد محله می‌شوند

قصه شیرین سرگذشت ابراهیم(ع)

تلاوت آیات متعدد قرآن کریم و تبیین سرگذشت حضرت ابراهیم از آغاز نبوت تا پایان و آنچه بر او و فرزندش اسماعیل و همسرش هاجر گذشت به زبان داستان از مطالبی است که هرچند هر ساله تکرار می‌شود اما گوش شنوا برای شنیدن دارد و حاضرین در مسجد گوش و جان به کلام سخنران راوی می‌سپارند

عیدی برای مسجد و ماموستا و خادم مسجد نیز از کارهایی است که قبل از ادای نماز عید در مساجد این دیار مورد توجه بوده است، عیدی مسجد در حضور خود حاضرین شمارش و برای هزینه‌های ایاب و ذهاب داخل صندوق مالی مساجد قرار می‌گیرد

دو رکعت نماز هم به صورت جماعت در مساجد ادا می‌شود و مردم بعد از نماز نخستین تبریک عید را تقدیم سایر نمازگزاران حاضر می‌کنند و بعد از آن راهی خانه افرادی می‌شوند که در حد فاصل عید فطر تا عید قربان امسال عزیزی را از دست داده باشند.

دیدار با خانواده‌های عزیز از دست داده

تقدیم فاتحه و آرزوی صبر برای بازمندگان فصل‌الخطاب این دید و بازدیدها است و بعد از آن نیز راهی خانه همسایگانی می‌شوند که مریضی در بستر دارند و برایش آرزوی بهبودی و صحت در کوتاه‌ترین زمان از درگاه خداوند تبارک و تعالی می‌کنند.

بازدید از اقوام ، سور دادن به آشنایان و پذیرایی از آنان با گوشت قربانی و … از دیگر آیین‌های مردم کردستان در عید قربان است.

البته ناگفته نماند که مردم همانند عید نوروز و سایر اعیاد لباس‌های نو از گنجه و کمدها بیرون کشیده و با رخت و برگ تازه به پیشواز عید قربان می‌روند.

یکی از آداب و رسوم مردم کردستان در اعیاد مختلف به جای آوردن صله رحم است و در این روز، اقشار مختلف مردم اعم از زن و مرد و پیر و جوان به سراغ بزرگترهای فامیل رفته و اگر کینه و کدورتی در میان باشد با این دیدار از بین می‌رود.

قربانی کردن و توزیع گوشت در میان همسایه ها و فامیل و بویژه نیازمندان از دیگر از رسومات مردم این دیار در عید سعید قربان است، هرچند این آیین ها امروزه تا حدودی کمرنگ شده اما در برخی از مناطق استان بویژه روستاها همانند گذشته پا برجاست.

برگزاری مراسم ویژه دف نوازی و مولودی خوانی از جمله ادابی بوده که در گذشته قبل از انجام قربانی در خانه‌ها باب بود الان به دلایل مختلف کمرنگ و یا کلا بیرنگ شده است.

امیر صادقی کارشناس مردم شناس اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان در این باره می‌گوید:‌ عید سعید قربان از مراسمات سنتی و باستانی است که ریشه در باورهای کهن مردم این دیار دارد.

وی با بیان اینکه این روز فرخنده در استان کردستان که اقوام و مذاهب اسلامی متعددی را در خود جای داده رنگ و بوی دیگری دارد، عنوان کرد: بازدید اقوام و آشنایان، اقامه نماز عید، پخت اطعام سنتی، مراسم عقد و ازدواج زوج‌های جوان،زیارت اهل قبور و غیره از جمله برنامه ها و آئین های ویژه در روز عید سعید قربان است.

خرید گوسفند یک ساله

کار برای قربانی دادن در کردستان، خرید گوسفند است؛ گوسفندی که مردم این منطقه برای قربانی انتخاب می کنند باید از لحاظ ظاهر خصوصیات خاصی داشته باشد؛ ‌شاخ این حیوان نباید شکسته شده باشد و هیچ زخمی هم نباید داشته باشد همچنین بیشتر مردم ترجیح می دهند این گوسفند باید یک ساله باشد.

گوسفند قربانی در کردستان با احترام و آداب خاص و ذکر اوراد و دعاها و صلوات ذبح می شود، وگوشت آن بین افراد فامیل، آشنایان بخصوص  فقرا توزیع می شود.

گوشتی که برکت دارد

از دیدگاه مردم کردستان خوردن گوشت قربانی برکت دارد و حتی خود صاحب قربانی نیز برای اینکه از این برکت بی ‌نصیب نماند به اندازه سهم یک همسایه از گوشت قربانی بهره‌مند می‌شود.

یکی دیگر از آیین های خاص در استان کردستان که به اصطلاح محلی به آن «گردن آزادی»یا حلالیت‌طلبی  می‌گویند، در دو عید فطر و قربان بسیار مورد توجه است که خوشبختانه همچنان این آیین درعصر حاضربین مردمان کرد زبان همانند گذشته پابرجاست .

زیارت اهل قبور در روزهای عرفه و اعیاد فطر و قربان از رسوم دیرینه مردمان کردستان است، مردم این منطقه بر این باورند که قرائت فاتحه و خواندن قرآن در روزهای عید قربان بر سر مزار اموات باعث خوشنودی خداوند و شادی روح درگذشتگان می شود  از این رو در آخرین دوشنبه و یا پنج‌شنبه نزدیک به این اعیاد بر سرقبور امواتشان از دور و نزدیک حاضر می‌شوند و ساعاتی در آرماستان‌های سطح شهر و روستا با خدای خود خلوت و برای امواتشان قرآن و فاتحه هدیه می‌کنند.

پخش کردن شیرینی و حتی ظرف غذا در بین همسایه‌ها در گذشته در اعیاد رسم بود اما امروز این رسم و رسوم بسیار کمرنگ شده و به صورت کمرنگ در برخی روستاها هنوز اثاری از آنها باقیمانده است.

و اما

عید قربان فرا می‌رسد پس از وقوف در عرفات و مشعر که شناخت و شعور را بالا برده است. عید قربان فرا می‌رسد پس از عبور از منا که نشان عشق و آرزوست. حال زمان رهایی از تعلقات و سرسپردگی به درگاه خداوند است. روز رهایی از هر آنچه غیر خداست که در آن حاجیان اسماعیل وجودشان را به پیشگاه خداوند قربانی می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مدارس علوم دینی اهل سنت