بمباران شیمیایی سردشت، سند آشکار جنایت مدعیان حقوق بشر
1399/4/8
بمباران شیمیایی سردشت، سند آشکار جنایت مدعیان حقوق بشر
در طول جنگ ایران و عراق، چند بار رؤسای وقت شورای امنیت با صدور بیانیه‌های غیرالزام‌آور، عراق را به خاطر استفاده از سلاح‌های شیمیایی محکوم کردند اما این شورا، به خاطر نفوذ و حق وتوی قدرت‌های بزرگ، هیچ گاه نتوانست با صدور قطعنامه الزام‌آور، عراق را به خاطر استفاده از این سلاح‌ها محکوم کند.

به گزاش پایگاه اطلاع رسانی شافعی نیوزبه نقل از خبرگزاری تقریب، شهر حلبچه ساعت 14 روز 25 اسفند 66 توسط جنگنده بمب افکن های ارتش متجاوز رژیم صدام  بمباران شیمیایی شد که طبق اسناد موجود در این حملات هوایی پنج هزار نفر جان باختند  و بیش از 15 هزار نفر از اهالی این شهر 30 هزار نفری مجروح شدند.

نیروی هوایی عراق پنج نقطه شهر را با استفاده از انواع بمب های شیمیایی از جمله گازهای اعصاب وی ایکس، سارین و تابون و گاز خردل بمباران کرد.

 استفاده از سلاح‌های شیمیایی از طرف رژیم بعث در شرایطی صورت گرفت که این کشور جزو ۱۲۰ کشور امضا کننده پروتکل ژنو در ارتباط با منع استفاده از سلاح‌های سمی، خفه کننده و ترکیبات باکتریولوژیک بود. پروتکل ۱۹۲۵ ژنو که در قطعنامه ۲۱۶۱ سازمان ملل متحد دگربار به تصویب رسید و به صراحت استعمال سلاح‌های شیمیایی را منع می‌کند.

 پیش از حمله شیمیایی به  حلبچه؛ شهر سردشت ایران، نخستین شهر در جهان بود که مورد حمله شیمیایی قرار گرفت.

 آمریکا، انگلیس و آلمان  در صدر کشور‌هایی بودند که رژیم صدام را به تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک مجهز کرد. تاکنون نام ۱۸ شرکت آمریکایی که تحت نظارت کاخ سفید در انتقال مواد و ادوات جنگ افزار‌های شیمیایی به رژیم صدام نقش‌آفرینی کرده‌اند، فاش شده است.

اسناد و سوابق منتشر شده ار سوی سازمان  "سیا" نشان می‌دهد که واشنگتن دراستفاده "صدام " از انواع سلاح های شیمیایی از جمله گاز سارین، گاز اعصاب و گاز خردل در جنگ با ایران آگاهی داشته است و با دادن  اطلاعات  فنی  به ارتش عراق به استفاده از این سلاح ها علیه ایران کمک کرده است.

 "حاکم عادل ملاصالح" نماینده استاندار حلبچه عراق  با بیان اینکه مجامع بین‌المللی باید فاجعه شیمیایی سردشت را به عنوان یک نسل‌کشی قبول کنند تا خسارت‌های وارد شده بر مردم این شهر جبران شود، اظهار داشت: مجامع بین‌المللی بار دیگر باید جنایت رژیم بعثی عراق را در این زمینه مورد بررسی قرار دهند و این واقعیت که در سردشت و حلبچه نسل‌کشی صورت گرفته است را قبول کرده و زیان‌های وارد شده به مردم مظلوم و بی‌دفاع را جبران کنند.

 وی با اشاره به کشته شدن بیش از پنج هزار نفر در بمباران شیمیایی حلبچه گفت: وزارت شهدای حکومت عراق و اقلیم کردستان عراق نیز با تمام توان خود در تلاش هستند تا جنایت رژیم بعثی عراق در حلبچه را در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان یک نسل‌کشی ثبت کنند.

 در طول جنگ ایران و عراق، چند بار رؤسای وقت شورای امنیت با صدور بیانیه‌های غیرالزام‌آور، عراق را به خاطر استفاده از سلاح‌های شیمیایی محکوم کردند اما این شورا، به خاطر نفوذ و حق وتوی قدرت‌های بزرگ، هیچ گاه نتوانست با صدور قطعنامه الزام‌آور، عراق را به خاطر استفاده از این سلاح‌ها محکوم کند.

 "محمد جواد ظریف"وزیر امور خارجه ایران درپیامی به مناسبت سالگرد بمباران شیمیایی سردشت، عنوان کرد: دو رژیم متجاوز و بدسابقه آمریکا و اسرائیل با مخالفت و ممانعت از ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه، مسئولیت جهانی تداوم سایه شوم این سلاح‌های ضدانسانی بر این منطقه حساس را برعهده داشته و باید توسط جامعه بین‌المللی مواخذه و محکوم گردند و نابودی تسلیحات 2 هسته‌ای، بیولوژیک و شیمیایی رژیم صهیونیستی به عنوان بزرگترین تهدید امنیت منطقه و جهان با فشار هماهنگ جامعه جهانی تضمین گردد.

 "رسول خضری"نماینده  دوره  دهم  سردشت و پیرانشهر در مراسم بزرگداشت شهدای شیمیایی سردشت، اظهار داشت: امروز سردشت نماد تروریسم بین الملل است بنابراین تبدیل سردشت به شهر آزاد تجاری گردشگری صلح یکی از درخواست‌های به حق مردم سردشت است. در این صورت سردشت در دنیا به عنوان نماد صلح و آشتی شناخته می‌شود.

 با گذشت بیش از سه دهه از جنایت شیمیایی رژیم بعث عراق در سردشت و حلبچه  پیامدهای  ناشی از این فاجعه غم‌انگیز خاتمه نیافته است.

تردیدی نیست که تنها راه جلوگیری از تکرار این فجایع داشتن اراده‌ای جدی برای برخورد قاطع و مجازات با عوامل بسترساز و تسهیل‌گر ارتکاب جنایات بشری و سلاح‌های کشتار جمعی است.

برای تحقق این هدف نقش سازمان‌های بین المللی در نابودی زرادخانه‌های تسلیحات شیمیایی  ضروری است.

در اینصورت می توان امید داشت که جامعه بشری آینده ای را تجربه خواهد کرد  که دیگر شاهد تکرار فاجعه قربانیان سلاح های شیمیایی نباشد.

نویسنده: فاطمه گلشن