به چالش کشیدن کرونا ویروس توسط مربی حفظ قرآن فلسطینی
1399/3/13
روزهای کُرونایی حافظان قرآن در فلسطین
به چالش کشیدن کرونا ویروس توسط مربی حفظ قرآن فلسطینی
در شرایطی که ویروس کرونا بیشتر کشورهای جهان را محاصره و تعطیل کرده است مردم فلسطین علی رغم تدابیرپیشگیرانه که دولت به منظور جلوگیری از شیوع کروناویروس اِعمال کرده است ، می کوشد برای پشت سر گذاشتن این ویروس لعنتی و از حرکت نیفتادن زندگی روزانه ، راه خروجی را ارائه و کشف کند.

  یکی از این راه حل ها عبارت است از اجرای ابتکاری دیجیتالی برای تداوم حفظ قرآن و مرور و تثبیت آن توسط بانوان حافظ قرآن در غزه.

    هُدی زینو ۳۷ ساله استاد حفظ قرآن در “مرکز صُلح برای حفظ قرآن کریم”، وابسته به وزارت اوقاف و شئون دینی غزه در باره این ابتکار می گوید :

 همزمان با تعطلی فعایت های آموزشی مدارس و دستور وزارت اوقاف مبنی بر متوقف نمودن فعالیت حلقه های حفظ قرآن در مساجد ، سرکار خانم شریفه دلو ، سرپرست حفظ ، ابتکار زیبایی را تقدیم نمود که به موجب آن با استفاده از شبکه های اجتماعی و بکارگیری فناوری های موجود فعالیت ها و تکلیف های قرآن آموزان دختر این مرکز پی گیری شود.

شریفه زینو مربی حفظ قرآن

خانم زینو در گفتگو با دوربین سایت العربی ۲۱ در باره این ابتکار  گفت : در این مرکز حفظ قرآن که بانوان حافظ در سنین مختلف به فعالیت می پردازند، فعالیت های قرآن آموزان بە صورت روزانه و آنلاین طبق ابتکار یادشده مورد پی گیری قرار می گیرد..

زینو افزود : ما در آغاز گمان نمی کردیم که خانم های حافظ ، این گونه با ابتکار پیش رو همراهی کرده و از آن استقبال می کنند و عمل کردن طبق آن تا این حد آسان باشد!

    این اُستاد حفظ قرآن که در شهر غزه سکونت دارد و دارای مدرک فوق لیسانس در رشته مهندسی صنعت می باشد خاطرنشان کرد: او به تشکیل گروهی مجازی از طریق واتساپ پرداخته و ده ها قرآن آموز حافظ را به آن دعوت نموده است و برنامه مشخصی را جهت پیگیری حفظ قرآن آن خانم های حافظ طراحی نموده که به موجب آن می توانند به راحتی به مرور محفوظات قبلی خود بپردازند .

یکی از حافظان قرآن از طریق گوشی همراه به حفظ قرآن می پردازد

شریفه خانم از اینکه توانسته است از طریق این ابتکار دیجیتالی پیگیر حفظ قرآنِ و تمرین های قرآن آموزانش باشد احساس خرسندی می نماید . دوربین عربی ۲۱ پیگیری حفظ و تمرین قرآن آموزان توسط این خانم مربی قرآن فلسطینی را به تصویر کشیده است

خانم زینو با اشاره به برخی از نمونه های جالب توجهی که در ابتدای اجرای ابتکار که روز چهارشنبه اتفاق افتاد و همچنین با تاکید بر اینکه اگر چه روش دیجیتالی، خالی از اشکال نبوده ولی در کل باعث ایجاد فضایی رقابتی در بین خانم ها شده و انگیزه اشان را جهت بهتر تلاوت نمودن و حفظ کلام الله را چندبرابر نموده است .

خانم زینو در پایان با تاکید بر فواید فراوان این روش دیجیتالی خاطرنشان کرد : انشاالله در آینده و پس از بازگشایی مجدد کلاس های حفظ قرآن در مساجد نیز برای پیگیری حفظ قرآن برخی از خانم های حافظ ؛ بویژه خانم های مُسن ، دانشجویان ، زنان خانه دار و کسانی که  نمی توانند به صورت روزانه به کلاس های حفظ قرآن در مساجد مراجعه کنند از این روش دیجیتالی بهره خواهد برد.

ترجمه : عبدالله علی پور