راه‌اندازی نخستین کرسی «کتابت قرآن و علوم قرآنی» جهان اسلام در مدینه
1399/3/12
راه‌اندازی نخستین کرسی «کتابت قرآن و علوم قرآنی» جهان اسلام در مدینه
کرسی «پژوهش‌های مربوط به کتابت قرآن و علوم قرآنی» در دانشگاه «طیبه» مدینه در عربستان راه‌اندازی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شافعی نیوز به نقل از روزنامه عکاظ، عبدالعزیز السرانی، رئیس دانشگاه «طیبه» مدینه، در این باره توضیح داد: منظور از «کتابت قرآن» روش‌ها و اصولی است که صحابه پیامبر (ص) در کتابت کلام وحی به کار می‌بردند و این یکی از علومی است که معجزه بودن قرآن را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه این کرسی برای نخستین‌بار در جهان اسلام راه‌اندازی شده است، افزود: اهمیت کرسی کتابت قرآن به دلیل موضوعی است که به آن می‌پردازد و این کرسی دربرگیرنده همه مباحثی است که به این علم ارتباط دارد.

رئیس دانشگاه طیبه با بیان جایگاه علم «کتابت قرآن» در حال فراموش شدن است، گفت: رسالت این کرسی نشر این علم و اهتمام به میراث برجای مانده از آن و همچنین پرداختن به نقش صحابه پیامبر(ص) و علمای پس از آنها در حفظ کتابت قرآن و رساندن آن به ما بدون دخالت هر امر خارجی اعم از اجتهاد است.

عبدالله باسلامه، ناظر برنامه‌های کرسی‌های پژوهشی دانشگاه طیبه، نیز در این باره تصریح کرد: یکی از بارزترین اهداف این کرسی خدمت به قرآن کریم، برقراری ارتباط میان کتابت قرآن و دیگر پژوهش‌های قرآنی، توانمندسازی کادرهای علمی متخصص در کتابت قرآن و دیگر علوم مرتبط با آن مانند تجوید، زبان عربی و بلاغت و نشر پژوهش‌ها و کتب و تحقیقاتی درباره این علم است.