بیانیه مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور به مناسبت روز قدس
1399/3/1
بیانیه مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور به مناسبت روز قدس

بسم الله الرحمن الرحیم

«سُبحـانَ الَّذِى اَسرى بِعَبدِهِ لَيلاً مِنَ المَسجِدِ الحَرامِ اِلَى المَسجِدِ الاَقصَی الَّذى بـرَكنا حَولَهُ لِنُرِيَهُ مِن آيـاتِنا اِنَّهُ هُوَ السَّميعُ البَصير»

)اسراء،  1(

قدس، قبله نخستین و حرم دوّم مسلمانان جهان، سرزمین و وطن میلیون ها انسان آزاده و آواره فلسطینی است که استکبار جهانی آن سرزمین را از دست ساکنانش خارج ساخته و تحت سلطه نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی قرار داده است.

روز قدس، روز فریاد امت اسلامی، بلکه همه آزادیخواهان جهان برای رهایی مردم ستمدیده و رنج کشیده فلسطین از چنگال رژیم جنایتکار و غاصب و کودک کش صهیونیستی، روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است. روز قدس میراث گرانبهای بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی رحمة الله علیه و نشانی از عمق دوراندیشی آن امام راحل و بنیانگر اعتقاد و پایبندی به اندیشه وحدت و انسجام اسلامی مقابل زورگویان عرصه جهانی است.

حضرت امام خمینی رحمه الله در پیام خود در سال ۱۳۵۸، با نام گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به «روز قدس» فرمود: «من در طی سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم... من از عموم مسلمانان جهان و دولت های اسلامی می خواهم برای کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن، به هم بپیوندند و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان روز قدس انتخاب و طی مراسمی، هم بستگی بین المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان اعلام نمایند».

مقام معظم رهبری نیز در اهمیت حمایت از مردم فلسطین فرموده اند: « امروز مسئله‌ فلسطین شاخص میان پایبندی به اصول انسانی و ضدیت با اصول انسانی است».

با توجه به مسئله شیوع جهانی کرونا راهپیمایی روز جهانی قدس امسال به شکل سال‌های گذشته برگزار نمی‌ گردد و مردم ما حسب تصمیم مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا عمل خواهند کرد،

اگرچه جای سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی بنیانگذار محور مقاومت خالی  است؛ ولی این روز هیچ‌گاه از یاد و خاطر مسلمانان جهان پاک نخواهد شد و ملت بیدار ما نخواهند گذاشت اهمیت مسئله فلسطین و مظلومیت قدس شریف با طرح توطئه خیانت قرن که توسط استکبار و صهیونیست غاصب و خیانت حاکمان برخی  از کشورهای اسلامی و در سایه بحران جهانی کرونا مغفول واقع شده و از یادها برود.

مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور، ائمه جمعه و جماعات، شوراهای روحانیت و افتاء، مدرسین و طلاب استان کردستان،  بار دیگر با حمایت از موجودیت کشور فلسطین، مردم فلسطین و آزادی آن سر زمین مقدس و همراهی با جبهه مقاومت و حرکت انتفاضه‌، در روز قدس امسال، گوش جان به رهنمودهای حکیمانه رهبر معظم انقلاب می‌سپارند و تأکید می‌کنند که با وحدت جهان اسلام و گسترش تفکر مقاومت، قدس شریف آزاد و به صاحبان اصلی آن یعنی مردم مسلمان فلسطین برگردانده خواهد شد. ان‌شاءالله

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته