بیانیه الازهر مصر به مناسبت روز نکبت و محکومیت اشغالگری رژیم صهیونیستی
1399/2/27
بیانیه الازهر مصر به مناسبت روز نکبت و محکومیت اشغالگری رژیم صهیونیستی
بیانیه الازهر مصر به مناسبت روز نکبت و محکومیت اشغالگری رژیم صهیونیستی
الازهر مصر روز جمعه در بیانیه‌ای به مناسبت هفتاد و دومین سالروز اشغال فلسطین «روز نکبت» اعلام کرد که قطعاً پایان هر اشغال و غصبی، نابودی است
به گزارش پایگاه اطلاه رسانی شافعی نیوز به نقل از  خبرگزاری تقریب، در بیانیه الازهر آمده است: قدس عربی باقی خواهد ماند و مسأله قدس همچنان در قلب‌ ملت‌های عرب و مسلمان جای خواهد داشت. قطعاً هر اشغال و غصبی پایانش، هرچقدر هم که طول بکشد، نابودی است.

الازهر افزوده است: بیش از سه چهارم مساحت تاریخی فلسطین، اشغال شده و ۵۳۱ تجمع مسکونی تخریب و حدود ۸۵ درصد جمعیت فلسطینیان به کشورهای همسایه فلسطین و برخی کشورهای آواره شدند.

این بیانیه می‌افزاید: امروز نشان ننگی بر پیشانی جامعه جهانی است که همچنان حقوق مردم فلسطین را از ۷۲ سال قبل نادیده گرفته و از آن غافل است.

در این بیانیه تصریح شده: «همه جهان برای پایان دادن به اشغال ظالمانه اراضی مقدس فلسطین و بازگرداندن آن به صاحبانش و محاکمه اشغالگر غاصب به خاطر جنایت‌های ضد بشریش علیه مردم فلسطین و مقدسات عربی و اسلامی ما، مسؤول هستند

الازهر در این بیانیه همچنین اقدامات رژیم اشغالگر صهیونیستی از جمله تجاوز ناحق و با زور اسلحه علیه فلسطینیان و سرزمینشان، نقض حقوق اسرای زندانی، اخراج، پاکسازی نژادی فلسطینیان، گسترش شهرک سازی‌ها و سوء استفاده از شرایط کرونا برای گسترش تسلط رژیم بر قدس شرقی و الحاق مناطق و بخش‌هایی از کرانه باختری که نقض آشکار اراضی کشور فلسطینی اشغال شده را بر شمرده است.

رژیم صهیونیستی روز ۱۴ ماه می ۱۹۴۸ (۲۴ اردیبهشت سال ۱۳۲۷) اعلام موجودیت کرد و یک روز بعد از این رویداد ننگین (۱۵ می) به عنوان روز نکبت نامگذاری شد.

جنگ ۱۹۴۸ یا آن چه فلسطینی ها از آن به «یوم النکبه» (روز نکبت) یاد می کنند، جنگی بود که در سرزمین فلسطین شکل گرفت و به تشکیل رژیم جعلی اسرائیل و رانده شدن فلسطینی ها از سرزمین مادری شان منجر شد.

آغاز این فاجعه در ماه می سال ۱۹۴۸ با اشغال بیش از سه چهارم منطقه تاریخی فلسطین، کشته شدن ۵۳۱ فلسطینی، اخراج و آوارگی حدود ۸۵ درصد جمعیت فلسطین در کشورهای همسایه با آن و برخی کشورهای خارجی طبق گزارش دفتر مرکزی آمار فلسطین همراه بود.